Cała treść

Nowa aplikacja dla pasażerów MPK we Wrocławiu

10 czerwca br. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu zaprezentowało nową aplikację dla pasażerów iMPK. Pozwala ona m.in. na podstawie pozycji GPS śledzić pojazdy komunikacji miejskiej, sprawdzić czy jadą zgodnie z rozkładem, podejrzeć zdjęcie typu autobusu, który jedzie, a także ściągnąć rozkład jazdy z konkretnego przystanku na swój telefon.
‘Aplikacja iMPK jest rozwinięciem i udoskonaloną wersją powstałej w 2013 roku aplikacji mobilnej MPK Wrocław. Wówczas, jako pierwsze z dużych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, zdecydowaliśmy się na publiczne udostępnienie położenia wszystkich naszych pojazdów komunikacji miejskiej” – mówi Łukasz Łupkowski, kierownik działu rozwoju i analiz w MPK Wrocław.
”iMPK to aplikacja unowocześniona i wzbogacona o dodatkowe funkcjonalności. Nowe narzędzie zostało stworzone w odpowiedzi na liczne uwagi i sugestie naszych użytkowników” – dodaje.
Aplikacja po liftingu poza śledzeniem pozycji pojazdów MPK pozwala na wiele więcej.
”Można zobaczyć czy dany pojazd notuje spóźnienie, czy jedzie zgodnie z rozkładem. Do dyspozycji pasażerów jest również rozkład jazdy wraz z informacją o możliwościach przesiadek” – wylicza Łukasz Łupkowski.
Poza tym w każdej chwili można obejrzeć na zdjęciu jaki typ pojazdu jedzie, czy to Skoda 16 T, czy może WrAs 205. W informacjach o pojeździe (to szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych i z ograniczeniami ruchowymi) jest zaznaczone, czy jedzie pojazd niskopodłogowy, czy z wysoką podłogą. To jednak nie wszystko. Aplikacja pozwala „zajrzeć” na dowolny przystanek. Dzięki temu można będzie przeczytać i zapisać rozkład jazdy wszystkich pojazdów. Będzie on uaktualniany każdego dnia. Duże ułatwienie w planowaniu podróży daje możliwość filtrowania różnych danych. Można wybrać konkretne linie i oznaczyć je jako „praca” lub „szkoła”, co pozwoli na podgląd pojazdów na naszej stałej trasie. Otwierając daną grupę, uzyskamy informacje o liniach, które w danym momencie są nam najbardziej potrzebne.
Aplikacja już pojawiła się w witrynie Google Play, jest całkowicie darmowa. Niebawem ma być wersja dla użytkowników iPhone-ów.
MPK już zapowiada, że to jeszcze nie wszystkie funkcjonalności dla pasażerów.
”W planach mamy system służący do wysyłania powiadomień na telefon o awariach i utrudnieniach w funkcjonowaniu komunikacji ”– mówi Patryk Wild, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju w MPK.

(Źródło: Urząd Miejski Wrocławia)