Cała treść

Konferencja pn. ”Zarządzanie lotniskami i przestrzenią powietrzną: użytku publicznego-certyfikowanymi, o ograniczonej certyfikacji i użytku wyłącznego w Polsce”

Już dzisiaj rozpocznie się dwudniowa konferencja pt. “Zrządzanie lotniskami i przestrzenią powietrzną: użytku publicznego-certyfikowanymi, o ograniczonej certyfikacji i użytku wyłącznego w Polsce”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Inteligentne Systemy Transportowe ITS POLSKA-Regionalny Oddział Lubelski. Patronat Honorowy objęli: Sejmowa Komisja Infrastruktury, Sejmowa Podkomisja Stała ds. Transportu Lotniczego, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. ITS, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Wojewoda Województwa Lubelskiego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublina oraz Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP.

Cele konferencji:

Celem konferencji jest zapoznanie operatorów lotnisk cywilnych w Polsce z najnowszymi tendencjami usprawnienia ruchu lotniczego, wszystkich rodzajów lotnisk i lądowisk cywilnych, wynikającymi z aktualnych światowych osiągnięć techniki lotniczej i wytycznych  Komisji Europejskiej. Służyć także będzie szerokiej wymianie doświadczeń zarządzających lotniskami i przestrzenią powietrzną  z całej Polski. Konferencja umożliwi również wymianę opinii praktyków i naukowców związanych z transportem lotniczym w obliczu istniejącej sytuacji politycznej i gospodarczej Europy, i może mieć pozytywny wpływ na dalsze rozwiązania prawne w zakresie podniesienia bezpieczeństwa i sprawności ruchu lotniczego.

Zakres merytoryczny konferencji:

Program konferencji przewiduje rozszerzenie wiedzy wśród ewentualnych inwestorów o procedurach koniecznych do spełnienia w czasie przygotowania inwestycji lotniskowej jak i jej eksploatacji i po wybudowaniu. Tematyka obejmie prezentacje z zakresu: przestrzeni powietrznej w rejonie lotniska, strefy ograniczonego zagospodarowania, strefy usług około lotniskowych; sieci korytarzy powietrznych nad Polską i środkową Europą; operacyjności i sprawności obsługi naziemnej w strefie naziemnego ruchu lotniczego; operacyjności i sprawności przepływu pasażerów i  ładunków  w strefie przed lotniskiem i na terenie lotniska; zarządzania ruchem powietrznym w świetle nowych wdrożeń w Europie; bezpieczeństwa ludzi i sprzętu na lotniskach użytku publicznego; systemów kształcenia personelu naziemnego i latającego oraz komplementarności transportu lotniczego z transportem drogowym i kolejowym. W czasie trwania konferencji przewidziana jest wizyta w Porcie Lotniczym Lublin w  drugą rocznicę jego otwarcia, w trakcie której uczestnicy zapoznają się z pracą Portu i perspektywami rozwoju. Konferencja zakończona zostanie wnioskami, które skierowane zostaną do kompetentnych organów państwowych. Program został skonsultowany z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a także z wybitnymi specjalistami z wielu uczelni technicznych i ekonomicznych. Partnerami wspierającymi konferencji zostali: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, El-Instal, REKMA, Port Lotniczy Szymany, Budimex, Polconsult, PZL-Świdnik oraz KMT. Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się tutaj.

(Źródło: ITS POLSKA)