Cała treść

Podsumowanie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju 2017 w Polsce

17 listopada 2017 r. odbyła się konferencja „Realizacja europejskiej polityki transportowej – podsumowanie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2017 w Polsce” zorganizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jej celem było przedstawienie stopnia wykonania europejskiej polityki transportowej w zakresie zrównoważonej mobilności i transportu oraz podsumowanie udziału polskich miast i gmin w kampanii ETZT 2017.
– Zauważalny jest wzrost zainteresowania uczestnictwem w ETZT. W tegorocznej edycji wydarzenia na stronie kampanii zarejestrowała się wysoka liczba polskich miast i gmin – 105, co stanowi trzyipółkrotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Polska zajęła piąte miejsce wśród 50 państw biorących udział w tym wydarzeniu – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.
Wiceminister Smoliński podziękował również przedstawicielom miast za okazane zainteresowanie tą inicjatywą oraz organizację wydarzeń promocyjno-edukacyjnych w trakcie całego Tygodnia – w szczególności podczas Dnia bez Samochodu.
W swoim przemówieniu wiceminister mówił o polityce miast i gmin w zakresie mobilności, która nie powinna pozostawać w oderwaniu od polityki transportowej prowadzonej w wymiarze krajowym i o szansach i zagrożeniach wynikających z migracji ludności. Wyraził też nadzieję, że Polska podejmie „epokowe wyzwanie, jakim jest wyprodukowanie samochodu elektrycznego”.
W trakcie konferencji odbyło się uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów przedstawicielom miast i gmin jako podziękowanie za włożony wysiłek i zaangażowanie w organizację Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w swoich lokalnych społecznościach.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowany jest od 2002 roku i odbywa się między 16 a 22 września. Na ostatni dzień przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Polska uczestniczy w nim od samego początku. ETZT jest największym wydarzeniem poświęconym ekologicznemu transportowi miejskiemu. Kampania zachęca mieszkańców do korzystania ze środków transportu stanowiących alternatywę dla samochodu.
W tym roku hasłem Tygodnia była „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”. Kampania miała na celu wskazanie zalet, wynikających ze współdzielenia środków transportu, zwłaszcza przy użyciu inteligentnych narzędzi – aplikacji i platform internetowych.
Na poziomie krajowym od zeszłego roku ETZT jest koordynowane wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) i Ministerstwo Środowiska (MŚ).

 
(Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa)