Cała treść

UE zainwestuje miliard euro w rozwój sieci transportowej – w tym ponad 80 mln euro w Polsce

Komisja Europejska proponuje inwestycje rzędu 1 miliarda euro w 39 projektów transportowych – dwa z nich realizowane w Polsce otrzymają wsparcie inwestycyjne w wysokości 80,5 mln euro. Wybrane projekty podniosą standard polskich linii kolejowych oraz zwiększą przepustowość Morskiego Portu Gdańsk. Inwestycje będą realizowane w ramach instrumentu “Łącząc Europę” (CEF), europejskiego mechanizmu finansowego wspierającego sieci infrastrukturalne i po raz pierwszy połączą unijne dotacje z innymi europejskimi, krajowymi czy prywatnymi funduszami (“inicjatywy łączone”).
Komisarz ds. transportu Violeta Bulc powiedziała: -Nasz inwestycyjny plan dla Europy już działa: dzisiaj proponujemy inwestycje rzędu 1 miliarda euro w 39 projektów transportowych niosących czytelną wartość dodaną zarówno dla obywateli jak i dla przedsiębiorstw. Pozwoli nam to na jeszcze szybsze przejście do niskoemisyjnej mobilności w Europie oraz zdecydowanie realizuje europejski program na rzecz zatrudnienia i wzrostu. Do 2030 roku spodziewamy się uruchomienia w sumie 4,5 miliarda euro w ramach publiczno-prywatnego współfinansowania.
Inwestycje w Polsce mają wygenerować w sumie 321,8 mln euro w ramach współfinansowania publiczno-prywatnego. Wybrane projekty to:

  • Wdrożenie europejskiego systemu bezpiecznej kontroli jazdy pociągu (ETCS) na trasie kolejowej Poznań-Szczecin oraz modernizacja infrastruktury kolejowej na liczącym 75 km odcinku Wronki-Słonice w celu zapewnienia bezpieczniejszych i bardziej efektywnych usług transportowych (60,5 mln euro).
  • Zwiększenie zdolności obsługowej Morskiego Portu Gdańsk poprzez powiększenie jego infrastruktury (19,9 mln euro).

Realizacja tych projektów oznacza, że wsparcie dla polskiego sektora transportowego w ramach instrumentu CEF osiągnie kwotę 4,2 mld euro, przy całkowitym koszcie projektów w wysokości 5,9 mld euro. Do tej pory podpisano 41 porumień z polskimi beneficjentami, przewidujące współfinansowanie w ramach CEF.

 
(Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce)