Według norm Nowego Europejskiego Cyklu Jazdy (NECJ) systemy Start-Stop obniżają zużycie paliwa i emisję CO2 o 5%, a w jeździe miejskiej nawet o 8%. Nie dziwi zatem fakt, iż już milion aut jest wyposażonych w ten systemem.
Jego działanie opiera się na wyłączaniu silnika w czasie zatrzymania pojazdu np. na czerwonym świetle, a następnie uruchamianiu go automatycznie w chwili naciśnięcia przez kierowcę pedału sprzęgła. System składa się przede wszystkim ze specjalnych rozruszników firmy Bosch, wydajnego akumulatora odpornego na dużą ilość ładowań i rozładowań oraz oprogramowania sterującego. Dodatkowo uzupełniają go liczne czujniki: akumulatora, położenia wału korbowego i pedałów. Dwa pierwsze czujniki określają stan naładowania akumulatora oraz pomagają w oszacowaniu ilości energii potrzebnej do rozruchu silnika. Gromadzone przez nie informacje trafiają do pokładowego centrum dystrybucji energii. Takie rozwiązanie ma zagwarantować, że system zatrzyma silnik tylko w sytuacjach, gdy będzie dysponować odpowiednią ilością energii by go następnie wzbudzić.
Według prognoz do 2012 roku co drugi nowy samochód w Europie będzie wyposażony w technologię Start-Stop.
Cała treść
Milionowy Start-Stop
Podobne teksty
Nie zamykać głowy
Hasło tegorocznej kampanii Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu” oraz powiązany z nią „Europejski Dzień bez Samochodu” nawołuje: „Wybierz wygodną alternatywę! Nie zamykaj się w samochodzie!” Z badań wynika, że kierowcy mają świadomość zalet stosowania innych niż auto środków komunikacji w mieście, ale przekonują się do takiego rozwiązania bardzo powoli.
Detektor ruchu pieszych i rowerzystów
W Łodzi zamontowany został detektor ruchu pieszych i rowerzystów, który rozpoznaje kierunki przemieszczania się poszczególnych użytkowników znajdujących się w pobliżu sygnalizacji. Rozwiązanie dostarczyła krakowska firma będąca polskim przedstawicielem belgijskiego producenta.
Rozwój rynku pojazdów ekologicznych w Polsce
Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zaprasza do udziału w spotkaniu poświęconym rozwojowi rynku pojazdów ekologicznych w Polsce. Celem spotkania będzie przedstawienie bieżącego stanu implementacji polityk i programów rozwoju pojazdów ekologicznych w Europie, jak również dyskusja na implementacją powyższych zagadnień w Polsce. Spotkanie to będzie także okazją do podsumowania Polskiej aktywności w tym obszarze po […]
Zielona fala rowerowa w Rotterdamie
W trosce o bezpieczeństwo i komfort rowerzystów na jednym ze skrzyżowań w Rotterdamie uruchomiona zostanie przyjazną dla nich sygnalizacja świetną. Jej ogromną zaletą będzie wizualizowanie zielonej fali dla rowerzystów. Będzie ona sygnalizowana za pomocą rzędu lamp wykonanych w technologii diod LED, które zostaną rozmieszczone wzdłuż drogi rowerowej.
Elektryczne radiowozy w Warszawie
Pod koniec grudnia lub na początku przyszłego roku, stołeczni stróże prawa otrzymają do dyspozycji radiowóz z napędem elektrycznym. Kolejnych pięć pojawi się W pierwszym kwartale przyszłego roku.