Komisja Europejska przyjęła decyzję o uruchomieniu europejskiego systemu poboru opłat (EETS). Za 3 lata zostanie uruchomiona pierwsza część systemu obejmująca pojazdy o masie dopuszczalnej powyżej 3,5 tony.
Pozostali użytkownicy dróg zostaną włączeni do programu w 2014 roku. EETS ma pomóc ujednolicić sposób uiszczania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg bez względu na kraj czy region. Obecnie wśród krajów Unii Europejskiej funkcjonuje kilka systemów poboru opłat, lecz nie są one ze sobą połączone. W rezultacie kierowca chcąc przejechać przez terytorium kilku państw będzie musiał wyposażyć swój pojazd w kilka urządzeń pokładowych, które są elementem systemu poboru opłat. To one rejestrują dystans przejechany płatnymi odcinkami oraz udzielają zarządcy tras informacje o wielkości i masie pojazdu. Decyzja Komisji Europejskiej ma zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Komisja Europejska określiła prawa i obowiązki poborców opłat, usługodawców oraz użytkowników. Dzięki systemowi EETS powinny w przyszłości zniknąć zatory drogowe tworzące się przy punktach poboru opłat.
Cała treść
Myto na drogach Unii Europejskiej już za 3 lata
Podobne teksty
Ruszyła rejestracja w systemie viaTOLL
Rejestracja w systemie viaTOLL jest możliwa w 17 Punktach Dystrybucji zlokalizowanych w pobliżu dużych przejść granicznych oraz 16 Punktach Obsługi Klienta (POK). W Punktach tych po podpisaniu umowy oraz wniesieniu kaucji można odebrać urządzenia pokładowe viaBOX.
Budowa bramownic systemu viaTOLL szybko postępuje
Zbudowano już 30 bramownic elektronicznego systemu poboru opłat i wylano fundamenty pod kolejnych 40. Jeszcze 28 marca gotowe były tylko dwie. Tak szybki postęp prac jest możliwy dzięki prowadzeniu intensywnych prac w kilku miejscach jednocześnie. W ciągu miesiąca ich liczba przekroczy 100, a do 1 lipca w całej Polsce będzie gotowych 430 takich konstrukcji.
Struktura funkcjonalna KSAPO
Instytut Transportu Samochodowego wspólnie z firmami AutoGuard S.A. oraz FELA Management AG zaprezentowały 1 marca 2011 roku wyniki pilotażowego projektu o nazwie „Struktura funkcjonalna Krajowego Systemu Automatycznego Pobierania Opłat (KSAPO) za przejazd autostradami oraz drogami ekspresowymi”. Przeprowadzone badania potwierdziły , że wykorzystywanie pozycjonowania satelitarnego GPS oraz łączności GSM jest najlepszym rozwiązaniem dla wdrażania interoperacyjnych systemów […]
Podpisano kontrakt na wdrożenie i obsługę elektronicznego systemu poboru opłat w Polsce
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) i konsorcjum Kapsch TrafficCom podpisały kontrakt na wdrożenie i obsługę elektronicznego systemu poboru opłat (ESP) na sieci dróg o długości 1750 km. Na początku października GDDKiA ogłosiła, że Kapsch TrafficCom był najlepszym oferentem i został zwycięzcą przetargu.
Elektroniczne myto na Słowacji
Od blisko miesiąca na słowackich drogach funkcjonuje system elektronicznego poboru opłat. Został on oparty na technologii satelitarnej GPS.