Cała treść

W Holandii zapłacą za każdy kilometr

Rząd Holandii przyjął ustawę, na mocy której od 2012 roku kierowcy będą płacić podatek od każdego przejechanego kilometra na drodze publicznej. W zamian za to zniesione zostaną podatek drogowy oraz podatek od zakupu nowego samochodu.

Stawka od przeciętnego samochodu wyniesie ok 3 eurocenty za każdy pokonany kilometr. Kierowcy cięższych pojazdów oraz tych, które znacząco zanieczyszczają środowisko zapłacą odpowiednio więcej. Dodatkowo stawka za korzystanie z dróg publicznych będzie wzrastać w godzinach szczytu komunikacyjnego. Co ważne, nowy system nie obejmie transportu publicznego, w tym także taksówek.
Ministerstwo Transportu szacuje, że w ten sposób nastąpi obniżenie natężenia ruchu o około 15 proc. oraz redukcja korków w godzinach szczytu o około połowę. Zmniejszy się także emisja CO2 w ruchu drogowym o około 10 proc.
Władze Holandii zapowiadają, że stawka za dostęp do dróg będzie podnoszona do 2018 roku. Lecz może także ulec modyfikacjom w chwili, gdy całe rozwiązanie okaże się nieskuteczne.