Rząd Holandii przyjął ustawę, na mocy której od 2012 roku kierowcy będą płacić podatek od każdego przejechanego kilometra na drodze publicznej. W zamian za to zniesione zostaną podatek drogowy oraz podatek od zakupu nowego samochodu.
Stawka od przeciętnego samochodu wyniesie ok 3 eurocenty za każdy pokonany kilometr. Kierowcy cięższych pojazdów oraz tych, które znacząco zanieczyszczają środowisko zapłacą odpowiednio więcej. Dodatkowo stawka za korzystanie z dróg publicznych będzie wzrastać w godzinach szczytu komunikacyjnego. Co ważne, nowy system nie obejmie transportu publicznego, w tym także taksówek.
Ministerstwo Transportu szacuje, że w ten sposób nastąpi obniżenie natężenia ruchu o około 15 proc. oraz redukcja korków w godzinach szczytu o około połowę. Zmniejszy się także emisja CO2 w ruchu drogowym o około 10 proc.
Władze Holandii zapowiadają, że stawka za dostęp do dróg będzie podnoszona do 2018 roku. Lecz może także ulec modyfikacjom w chwili, gdy całe rozwiązanie okaże się nieskuteczne.
Cała treść
W Holandii zapłacą za każdy kilometr
Podobne teksty
Ruszyła rejestracja w systemie viaTOLL
Rejestracja w systemie viaTOLL jest możliwa w 17 Punktach Dystrybucji zlokalizowanych w pobliżu dużych przejść granicznych oraz 16 Punktach Obsługi Klienta (POK). W Punktach tych po podpisaniu umowy oraz wniesieniu kaucji można odebrać urządzenia pokładowe viaBOX.
Budowa bramownic systemu viaTOLL szybko postępuje
Zbudowano już 30 bramownic elektronicznego systemu poboru opłat i wylano fundamenty pod kolejnych 40. Jeszcze 28 marca gotowe były tylko dwie. Tak szybki postęp prac jest możliwy dzięki prowadzeniu intensywnych prac w kilku miejscach jednocześnie. W ciągu miesiąca ich liczba przekroczy 100, a do 1 lipca w całej Polsce będzie gotowych 430 takich konstrukcji.
Struktura funkcjonalna KSAPO
Instytut Transportu Samochodowego wspólnie z firmami AutoGuard S.A. oraz FELA Management AG zaprezentowały 1 marca 2011 roku wyniki pilotażowego projektu o nazwie „Struktura funkcjonalna Krajowego Systemu Automatycznego Pobierania Opłat (KSAPO) za przejazd autostradami oraz drogami ekspresowymi”. Przeprowadzone badania potwierdziły , że wykorzystywanie pozycjonowania satelitarnego GPS oraz łączności GSM jest najlepszym rozwiązaniem dla wdrażania interoperacyjnych systemów […]
Podpisano kontrakt na wdrożenie i obsługę elektronicznego systemu poboru opłat w Polsce
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) i konsorcjum Kapsch TrafficCom podpisały kontrakt na wdrożenie i obsługę elektronicznego systemu poboru opłat (ESP) na sieci dróg o długości 1750 km. Na początku października GDDKiA ogłosiła, że Kapsch TrafficCom był najlepszym oferentem i został zwycięzcą przetargu.
Elektroniczne myto na Słowacji
Od blisko miesiąca na słowackich drogach funkcjonuje system elektronicznego poboru opłat. Został on oparty na technologii satelitarnej GPS.