W wielu krajach Europy Zachodniej notuje się wzrost pasażerów korzystających z przewozów kolejowych. Przewoźnicy starają się kusić podróżnych w różnorodny sposób. Odpowiednia polityka cenowa, komfort, wygoda, bezpieczeństwo podróży to tylko niektóre z argumentów.
Lecz pojawił się kolejny. Coraz częściej kolej, także w Polsce stara się przyciągać podróżnych oferując im możliwość łączności z internetem w czasie jazdy pociągiem. Taki standard zapewnia GSM-R, który służy do łączności organizatora przewozów z pociągami, ale także może służyć podróżnym zarówno w celach rozrywkowych jak i biznesowych. GSM-R jest odpowiednikiem systemu GSM, który został dostosowany do wymogów kolei, w tym także kolei dużych prędkości poruszających się ponad 300 km/h. Z powodzeniem może być wykorzystywany jako nowoczesny nośnik wymiany danych oraz informacji głosowych.
W Polsce system GSM-R może docelowo zostać wdrożony przy ok. 15 tys. km torowisk kolejowych. Jak informuje Aneta Górecka – wiceprezes ds. sprzedaży Nokia Siemens Networks sp. z o.o. – budowa systemu GSM-R na długości ok. 1000 km na Węgrzech kosztowała ok. 200 mln euro. Ponad 85 proc. tej kwoty wyniósł koszt samej infrastruktury, w tym budowa stacji bazowych, a 15 proc. – technologia telekomunikacyjna.
Cała treść
Internet na szynach
Podobne teksty
Moc 5,2 MW, waga 80 ton…
…Takie parametry najnowszej lokomotywy Siemensa VECTRON DC umożliwiają jej kursowanie prawie po wszystkich zelektryfikowanych liniach w Polsce. Lokomotywa Vectron zostanie pokazana na torach wystawienniczych podczas targów kolejowych „TRAKO” w Gdańsku.
Rektor WSEI do PKP
– Mam dla zarządu PKP propozycję, w zasadzie dobrą radę. Proponuję uruchomić program lojalnościowy dla klientów PKP (jeden dla wszystkich spółek). Punkty będzie można zbierać za przejechanie każdego kilometra (tak jak się zbiera w liniach lotniczych), ale z tą różnicą, że zbierają tylko te osoby, które jadąc pociągiem, będą miały włączoną odpowiednią aplikację, która pozwala na śledzenie ruchu tej osoby […]
Uruchomiono postępowanie przetargowe dotyczące budowy infrastruktury systemu GSM-R w Polsce
Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie, wybudowanie, wyposażenie, uruchomienie oraz skonfigurowanie funkcjonalne i przetestowanie infrastruktury ERTMS/GSM-R dla potrzeb radiołączności kolejowej i systemu ERTMS/ETCS poziom 2.
Internet na dworcach kolejowych
Na wielu dworcach kolejowych pojawiły się web kioski czyli urządzenia PIAP. To w dosłownym tłumaczeniu publiczne punkty dostępu do internetu (Public Internet Access Point).