Cała treść

Pomiar czasu przejazdu na “Zakopiance”

Na drodze krajowej nr 47 czyli popularnej "Zakopiance" uruchomiony został już drugi system kamer, który pozwala mierzyć średni czas przejazdu pomiędzy miejscowościami Skomielną Białą i Poroninem. Pierwszy etap inwestycji zakończył się już w lecie bieżącego roku.

Wówczas krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wraz z firmą CAT Traffic uruchomiły projekt pomiaru czasu przejazdu dla kierunku południowego, który pozwalał kierowcom odpowiednio zaplanować czas i drogę podróży. Obecnie system jest rozszerzony także o kierunek północny. Wyniki pomiarów można sprawdzić na kilka sposobów: dzwoniąc do Punktu Informacji Drogowej (tel. 600 800 610), sprawdzając stronę internetową GDDKiA (www.gddkia.gov.pl) i firmy CAT Traffic oraz obserwując tablice zmiennej treści rozmieszczone przy drodze (w przygotowaniu są tablice w Zakopanem i Lubaniu).
System czasu przejazdu  – oparty na systemie TrafXS – analizuje blisko 40 km odcinek poprzez rozpoznawanie tablic rejestracyjnych w punkcie startowym i końcowym. Wyniki pomiaru aktualizowane są co 5 minut. Dodatkowymi zaletami systemu jest możliwość m.in. rozpoznawania kodu kraju, numerów ADR oraz wyznaczania struktury ruchu tranzyt-lokalny.