Na drodze krajowej nr 47 czyli popularnej "Zakopiance" uruchomiony został już drugi system kamer, który pozwala mierzyć średni czas przejazdu pomiędzy miejscowościami Skomielną Białą i Poroninem. Pierwszy etap inwestycji zakończył się już w lecie bieżącego roku.
Wówczas krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wraz z firmą CAT Traffic uruchomiły projekt pomiaru czasu przejazdu dla kierunku południowego, który pozwalał kierowcom odpowiednio zaplanować czas i drogę podróży. Obecnie system jest rozszerzony także o kierunek północny. Wyniki pomiarów można sprawdzić na kilka sposobów: dzwoniąc do Punktu Informacji Drogowej (tel. 600 800 610), sprawdzając stronę internetową GDDKiA (www.gddkia.gov.pl) i firmy CAT Traffic oraz obserwując tablice zmiennej treści rozmieszczone przy drodze (w przygotowaniu są tablice w Zakopanem i Lubaniu).
System czasu przejazdu – oparty na systemie TrafXS – analizuje blisko 40 km odcinek poprzez rozpoznawanie tablic rejestracyjnych w punkcie startowym i końcowym. Wyniki pomiaru aktualizowane są co 5 minut. Dodatkowymi zaletami systemu jest możliwość m.in. rozpoznawania kodu kraju, numerów ADR oraz wyznaczania struktury ruchu tranzyt-lokalny.
Cała treść
Pomiar czasu przejazdu na “Zakopiance”
Podobne teksty
Wybrane aspekty implementacji europejskiej usługi opłaty elektronicznej
Streszczenie. W artykule przedstawiono wybrane problemy dotyczące implementacji europejskiej usługi opłaty elektronicznej (EETS). Dokonano charakterystyki istniejących w Europie systemów elektronicznego pobierania opłat drogowych (typu DSRC oraz GPS/GSM). Zdaniem Komisji Europejskiej systemy elektronicznego pobierania opłat drogowych, stosowane w państwach Unii Europejskiej, nie są interoperacyjne z następujących powodów: różnic w koncepcjach pobierania opłat drogowych, standardów technologicznych, klasyfikacji […]
Materiały z IV Kongresu ITS POLSKA
Szanowni Państwo, choć V Kongres ITS POLSKA odbędzie się za pół roku, to Stowarzyszenie ITS już rozpoczyna prace organizacyjne i merytoryczne związane z tą imprezą. Postanowiliśmy przypomnieć niepublikowane na łamach Przeglądu ITS materiały z poprzedniej edycji Kongresu takie jak fotorelacja z IV Kongresu ITS POLSKA i materiały z prezentacji. Jako pierwszy zdecydowaliśmy się zamieścić […]
Sieci Teleinformatyczne w ITS – Warstwa łącza danych
Warstwa łącza danych zapewnia warstwom wyższym dostęp do nośnika oraz kontroluje sposób w jaki dane są w nim umieszczane. Jej najważniejszym urządzeniem jest przełącznik, wykorzystujący do swojej pracy adresy fizyczne MAC.
Sieci Teleinformatyczne w ITS – Routery i pojęcie routingu
Inteligentne systemy transportowe coraz częściej uzależnione są od funkcjonowania niezawodnej sieci teleinformatycznej. Urządzenia sieciowe umożliwiają ich funkcjonowanie, pełniąc różne funkcje.