Cała treść

Kraków ma podziemny parking za prywatne pieniądze

Pod placem na Groblach przy Wzgórzu Wawelskim w Krakowie powstał pierwszy w Polsce publiczny parking podziemny wybudowany przez prywatnego inwestora. Inwestycja została zrealizowana w systemie koncesji, którą miasto udzieliło hiszpańskiej firmie ASCAN.

Koszt budowy w wysokości ponad 78 mln zł został w całości pokryty przez inwestora prywatnego, natomiast miasto udostępniło firmie atrakcyjny teren oraz powierzyło 70-letnią obsługę parkingu.  Jednym z warunków realizacji zadania był obowiązek odtworzenia infrastruktury na powierzchni placu. Na tym zapisie zyskała przede wszystkim młodzież krakowska bowiem w miejscu starych boisk szkolnych powstał nowoczesny, nieduży stadion z zapleczem sanitarnym i szatniami.
Parking jest w stanie pomieścić 600 samochodów. Aby zachęcić kierowców do korzystania z niego, w ciągu kilku najbliższych dni wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w jego obrębie. Miasto już planuje kolejne, podobne inwestycje we współpracy z prywatnymi inwestorami. Przygotowywane są projekty parkingów podziemnych przy Muzeum Narodowym, pod pl. Biskupim, w rejonie skrzyżowania ulic Dietla i Starowiślanej oraz koło Nowego Kleparza. Istnieje także propozycja utworzenia naziemnego parkingu w rejonie hali "Korony" w Podgórzu.