Pod placem na Groblach przy Wzgórzu Wawelskim w Krakowie powstał pierwszy w Polsce publiczny parking podziemny wybudowany przez prywatnego inwestora. Inwestycja została zrealizowana w systemie koncesji, którą miasto udzieliło hiszpańskiej firmie ASCAN.
Koszt budowy w wysokości ponad 78 mln zł został w całości pokryty przez inwestora prywatnego, natomiast miasto udostępniło firmie atrakcyjny teren oraz powierzyło 70-letnią obsługę parkingu. Jednym z warunków realizacji zadania był obowiązek odtworzenia infrastruktury na powierzchni placu. Na tym zapisie zyskała przede wszystkim młodzież krakowska bowiem w miejscu starych boisk szkolnych powstał nowoczesny, nieduży stadion z zapleczem sanitarnym i szatniami.
Parking jest w stanie pomieścić 600 samochodów. Aby zachęcić kierowców do korzystania z niego, w ciągu kilku najbliższych dni wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w jego obrębie. Miasto już planuje kolejne, podobne inwestycje we współpracy z prywatnymi inwestorami. Przygotowywane są projekty parkingów podziemnych przy Muzeum Narodowym, pod pl. Biskupim, w rejonie skrzyżowania ulic Dietla i Starowiślanej oraz koło Nowego Kleparza. Istnieje także propozycja utworzenia naziemnego parkingu w rejonie hali "Korony" w Podgórzu.
Cała treść
Kraków ma podziemny parking za prywatne pieniądze
Podobne teksty
Parkowanie w San Francisco
W San Francisco rozpoczęły się testy nowego systemu wspomagania parkowania. Jego głównym elementem są liczne czujniki, które zostały rozmieszczone na miejscach przeznaczonych do parkowania.
Automatyczny parking w Warszawie
Prowadzone są prace nad pierwszym w Warszawie automatycznym parkingiem, który zostanie zlokalizowany najprawdopodobniej pod placem Młynarskiego, pomiędzy ulicami Moniuszki i Sienkiewicza. To odpowiednie rozwiązanie dla parkingu o jak największej pojemności na ograniczonej przestrzeni.
Nowe parkomaty w Toruniu
Na terenie toruńskiej starówki Kolejowe Zakłady Łączności rozmieściły 53 nowe parkomaty, 12 urządzeń łączących funkcję sprzedaży biletów oraz informacji turystycznej, a także 7 elektronicznych informatorów miejskich. Nowe parkomaty należą do najnowocześniejszych tego typu urządzeń w Polsce.
Strefa Płatnego Parkowania w Gdyni
Z początkiem sierpnia w Gdyni zaczęła obowiązywać strefa płatnego parkowania. Obejmuje ona 40 ulic w ścisłym centrum miasta. Od 1 lipca zostało rozmieszczonych 135 parkomatów solarnych, lecz to nie koniec.