Cała treść

Telematyka wiodącym tematem SilesiaKOMUNIKACJA 2011

Choć do wiosny jeszcze daleko w Expo Silesia już trwają intensywne przygotowania do III Targów Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA, które odbędą się 19 i 20 maja 2011 r. jak zwykle towarzyszyć będzie im konferencja naukowa skierowana do specjalistów branży komunikacyjnej.

SilesiaKOMUNIKACJA choć jest imprezą młodą, już zdobyła sobie spore grono stałych gości, zarówno w gronie wystawców, jak i zwiedzających. Cieszy się też dużym zainteresowaniem przedsiębiorstw zagranicznych. W jej poprzedniej edycji, prócz polskich wystawców, licznie uczestniczyli przedstawiciele firm włoskich, a także czeskich, słowackich, hiszpańskich, szwajcarskich i angielskich. Imprezę odwiedziło wtedy półtora tysiąca osób, głównie fachowców z branży transportowej.
Podobnego zainteresowania spodziewają się w Expo Silesia także w przyszłym roku. Prócz bogatej ekspozycji odwiedzających przyciąga bowiem profesjonalnie zorganizowana konferencja naukowa, której tematyka dotyka zawsze najistotniejszych aktualnie problemów branży. W ubiegłym roku było to Rozporządzenie WE nr 1370/2007, w tym roku dyskusja skupi się na uchwalonej właśnie przez Sejm Ustawie o transporcie zbiorowym i jej wpływie na transport publiczny w metropoliach oraz telematyce i jej zastosowaniach w transporcie zbiorowym w dużych aglomeracjach, zwłaszcza w kontekście poprawy bezpieczeństwa i dostosowania komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nad wysokim poziomem merytorycznym konferencji czuwają przedstawiciele Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP – Roman Urbańczyk i dr Grzegorz Dydkowski, oraz prof. Jerzy Mikulski z Politechniki Śląskiej, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Telematyki Transportu.

Skoro zagadnienia telematyki zdominują nam drugi dzień konferencji, spodziewamy się, że także w targowej ekspozycji licznie zaprezentują się firmy związane z taką działalnością – mówi menadżer targów SilesiaKOMUNIKACJA, Michał Poniatowski.

Prócz tego, jak co roku, swoje najnowsze produkty i usługi zaprezentują najbardziej liczący się producenci autobusów, wyposażenia warsztatów, zajezdni, stacji diagnostycznych, części zamiennych i wyposażenia pojazdów, a także systemów elektronicznego wspomagania komunikacji publicznej i oprogramowania oraz wydawnictwa branżowe.
Jak zwykle spośród eksponatów prezentowanych na targach zostanie wybrany produkt przyjazny osobom  z niepełnosprawnością. To już taka tradycja, którą z przyjemnością kontynuujemy – mówi Poniatowski. W konkursie, co ważne, jury stanowią same osoby niepełnosprawne, to one oceniają co jest im przydatne i wygodne, a co tylko udaje udogodnienie – podkreśla menadżer.

Nie tylko atrakcją, ale i interesującym doświadczeniem będzie dla uczestników spotkania wycieczka techniczna. Rok temu w podobnym spotkaniu na zajezdni sosnowieckiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej uczestniczyło blisko 300 uczestników konferencji.