Cała treść

Inwestycja w katowickim porcie lotniczym

W Pyrzowicach powstanie ponad 357 tys. m² nowych nawierzchni lotniskowych, a 156,5 tys. m² zostanie przebudowanych. W ramach projektu, który będzie kosztował ponad 400 mln zł, zostanie wybudowany nowy pas startowy o długości 3200 m oraz płyta postojowa z piętnastoma stanowiskami dla samolotów.

Ruszyła największa inwestycja w historii Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach realizowana pn. „Port Lotniczy w Katowicach – rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej”. Kosztem 405,19 mln zł netto do 2016 roku na pyrzowickim lotnisku powstanie ponad 357 tys. m² nowych nawierzchni lotniskowych, a 156,5 tys. m² zostanie przebudowanych.
Projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniska w Pyrzowicach (za wyjątkiem zadania dotyczącego przekształcenia istniejącej drogi startowej w drogę kołowania) realizowany jest przy wsparciu środków unijnych. Inwestycja współfinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania to ponad 157 mln zł netto.

– Lotnisko w Pyrzowicach już teraz jest jednym z największych portów lotniczych w Polsce,
a w najbliższym czasie zostaną pobite kolejne rekordy w liczbie pasażerów korzystających z jego usług.  Liczymy, że dzięki inwestycji, zwiększą się możliwości technicznych lotniska i turyści jeszcze chętniej będą odwiedzać nasz port. Wyzwanie, które podjęliśmy, będzie także impulsem do wzrostu gospodarczego regionu i będzie miało szczególne znaczenie w rozwoju okolicznych gmin – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu GTL SA.

Budowa nowej płyty postojowej, drogi startowej oraz drogi kołowania to nie jedyne inwestycje realizowane w przyrzowickim porcie lotniczym. W kwietniu tego roku został otwarty zmodernizowany hangar techniczny, umożliwiający jednoczesne serwisowanie dwóch samolotów wielkości Airbusa A320 czy Boeinga 737. Generalna modernizacja obiektu zakończyła pierwszy etap prac związany z rozbudową infrastruktury Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice służącej do obsługi liniowej statków powietrznych.
Pyrzowicki port lotniczy jest jednym z największych lotnisk w Polsce. W 2010 roku z usług portu skorzystało ponad 2 miliony 400 tys. pasażerów, natomiast w 2011 roku port spodziewa się przyjąć blisko 100 tysięcy osób więcej. Ponadto Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice należy do liderów ruchu czarterowego. Tylko w ubiegłym roku na loty czarterowe zdecydowało się 700 tys. osób. Tegoroczne statystyki wskazują, iż ruch w porcie stale wzrasta, a dzięki realizowanemu programowi rozwoju, jeszcze więcej pasażerów będzie mogło komfortowo korzystać z jego usług.
¬ródło: www.gtl.com.pl