Cała treść

Nawigacja od Googla

Google udostępnił moduł nawigacji w swoich mapach. Aplikacja dysponuje widokiem satelitarnym i informacjami o natężeniu ruchu drogowego, jest darmowa i przeznaczona dla telefonów z systemem Android.

Nawigacja w Mapach Google to bazujący na internecie system nawigacji GPS, który głosowo informuje o kierunku jazdy (“turn-by-turn”), pokazuje trasę, wyświetla najnowsze mapy, a także udostępnia dane o firmach z okolicy i dostarcza aktualizowane na bieżąco informacje o ruchu drogowym. Takie rozwiązanie nie wymaga kupowania uaktualnień map ani ręcznego aktualizowania urządzenia, ponieważ wszystkie dane pochodzą z najnowszej wersji Map Google. Nawigacja oferuje także podgląd trasy w widoku z satelity, w przyszłości też z perspektywy przechodnia.
– Niedawno rozpoczęliśmy przygotowywanie zdjęć do Street View oraz uruchomiliśmy informacje o ruchu drogowym na Mapach Google. Teraz przyszedł czas na usługę, która wykorzysta zaawansowane funkcje Map Google i da kierowcom zupełnie nową jakość – mówi Marcin Karnowski, dyrektor marketingu w Google Polska. – Regularnie aktualizowane mapy, zdjęcia satelitarne i informacje o ruchu drogowym pozwolą sprawniej poruszać się po naszych drogach. Nawigacja w Mapach Google to także doskonałe ułatwienie dla wszystkich turystów, którzy odwiedzą Polskę w 2012 r. i kolejnych.

Nawigacja w Mapach Google została zbudowana od podstaw jako system nawigacji GPS podłączony na stałe do Internetu i ma następujące funkcje:
– Wyszukiwanie głosowe. Uruchamia wyszukanie trasy poleceniem głosowym.
– Widok satelitarny. Umożliwia oglądanie trasy naniesionej na zdjęcia satelitarne wysokiej rozdzielczości.
– Wyszukiwanie jak na Mapach Google. Nie trzeba znać dokładnego adresu. Wystarczy podać nazwę miejsca (np. “Złote Tarasy”) albo wpisać kategorię wyszukiwania (np. “pizzeria”), podobnie jak przy użyciu Map Google.
– Informacje o ruchu drogowym i trasy alternatywne. Zielony, żółty i czerwony kolor informują o natężeniu ruchu na wyznaczonej trasie. Dotknięcie wskaźnika pokazuje, jakiego ruchu można się spodziewać na najbliższej drodze. Nawigacja może także wskazać trasę alternatywną, która pozwoli ominąć korki.
– Wyszukiwanie wzdłuż trasy. Pozwala przeszukiwać informacje o firmach zlokalizowanych wzdłuż trasy przejazdu. Umożliwia również włączenie warstwy z informacjami, takimi jak stacje benzynowe, bankomaty, restauracje i parkingi.
– Street View  (gdy będzie dostępne w Polsce). Pozwala zobaczyć na zdjęciach miejsca, w których należy skręcić oraz zdjęcia lokalizacji docelowej.

Nawigację w Mapach Google można pobrać na telefony z systemem Android 1.6 lub wyższym, wyszukując aplikację Mapy Google (“Google Maps”) w Android Market. Korzystanie z aplikacji jest darmowe. Operatorzy komórkowi pobierają opłaty za przesyłanie danych, które jest niezbędne do działania Nawigacji w Mapach Google.