Cała treść

Rowerem zamiast autem

Kończy się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Hasłem „Nie warto zamykać się w samochodzie – wybierz wygodną alternatywę!” namawia kierowców do racjonalnego korzystania z aut osobowych i  rezygnacji z jazdy na krótkich trasach. 22 września w Warszawie wszyscy kierowcy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Jazda komunikacją miejską, rowerem, czy po prostu spacer  to – patrząc na zakorkowane ulice w godzinach szczytu – szybszy niż korzystanie z samochodu osobowego sposób na dotarcie do celu.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że samochodem jedzie przeważnie jedna osoba, tymczasem w autobusie mieści się ok. 160 pasażerów. Wystarczy porównać ile miejsca zajmuje 160 samochodów, a ile jeden autobus,  ile czasu zajmie kierowcom 160-ciu samochodów dojazd do celu, a ile czasu potrzebuje na pokonanie tego samego dystansu jeden autobus. Z okazji ETZT Ministerstwo Środowiska przygotowało specjalną stronę internetową –  www.nieprowadze.pl.  Znajdują się tam informacje, które pomogą odpowiedzieć na pytanie: czy korzystanie z samochodu jest konieczne. Pokazane są także zalety korzystania z alternatywnych sposobów podróżowania. W kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu bierze udział 90 polskich miast.
Bezpłatnie komunikacją miejską
Kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu  trwa od 16 do 22 września. Ostatniego dnia kampanii  wszyscy właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych będą mogli komunikacją miejską w Warszawie podróżować bezpłatnie. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego. To zachęta dla wszystkich zmotoryzowanych, by przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej. Żeby umożliwić posiadaczom dowodów rejestracyjnych dostanie się do metra, na wszystkich stacjach, skrajne bramki biletowe będą otwarte. Zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami.
Inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2008 roku z tej oferty skorzystało 70 kierowców (tyle dowodów tego dnia sprawdzili kontrolerzy biletów ZTM). W 2009 roku było ich już 275. W roku ubiegłym liczba kierowców, którzy zdecydowali się na pozostawienie swoich ukochanych „czterech kółek” w garażach doszła prawie do 500. Dzięki temu, choć uprzykrzające życie korki nie zniknęły z ulic, było na nich o ok. 500 samochodów mniej. To najlepszy argument za tym, że takie działania są jak najbardziej potrzebne. Liczymy, że w tym roku wynik będzie jeszcze lepszy.

Pożycz rower
Warszawa jak co roku uruchomi sieć bezpłatnych wypożyczalni rowerów. Na warszawiaków będzie czekać 230 jednośladów. Będzie je można wypożyczyć na podstawie dowodu osobistego w trzech punktach czynnych od godz. 7.00 do godz. 18.00: na krańcach Krakowskiego Przedmieścia – przy kościele św. Anny i pod pomnikiem Kopernika oraz na Placu na Rozdrożu, a także w 11 innych punktach na terenie miasta (czynnych od godz. 9.00 do godz. 18.00).