Cała treść

Kieleckie targi transportu TRANSEXPO 2011

W dniach 20 – 22 września odbyły się Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO.

 

TRANSEXPO to największa tego typu impreza w Polsce i w tej części Europy. Co roku na tej imprezie czołowe firmy z branży transportu publicznego prezentują rynkowe hity, nowości, ale przede wszystkim ta wystawa to miejsce międzynarodowych premier. Z roku na rok targi TRANSEXPO wzbudzają coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród wystawców, ale także zwiedzających i specjalistów z branży. To już dziewiąta edycja tej imprezy, podczas otwarcia której głos zabrał m.in. prezydent Kielc.

– Kielce to obecnie jeden wielki plac budowy, na którym realizowanych jest kilkadziesiąt inwestycji budowlanych. Dotarcie z jednego końca miasta na drugi to duże wyzwanie – powiedział Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. – Czy może być lepsze miejsce do omawiania i rozwiązywania problemów transportu publicznego?

W tym roku targi zgromadziły 160 wystawców z 11 państw – z Europy i Stanów Zjednoczonych. Największym wydarzeniem podczas tegorocznych targów była premiera autobusu Solaris napędzanego elektrycznie. „Electric” Urbino to autobus w pełni wykorzystujący energię elektryczną począwszy od napędu, poprzez zasilanie drzwi czy układu kierowniczego, a na ogrzewaniu kończąc. Pojazd może rozwinąć prędkość nawet 100 km/h. Silnik elektryczny zasilany jest z baterii. Solaris o długości 8,9 metra w wersji niskowejściowej to pierwszy w Polsce autobus z napędem elektrycznym.

– Tradycyjny autobus napędzany silnikiem diesla potrzebuje 30 litrów oleju napędowego do przejechania 100 km – powiedział Krzysztof Olszewski, prezes Solaris Bus & Coach. Koszt energii elektrycznej potrzebnej dla naszego autobusu na takim dystansie to równowartość ceny 10 litrów paliwa.

Prezes zaznaczył, że do wspomnianego kosztu nie wlicza się zużycia akumulatorów, których żywotność wynosi ok. 7 lat (stosowany silnik diesla w autobusach może bez remontu być stosowany średnio przez 10 lat). Kiedy takie konstrukcje zaczną być powszechną alternatywą dla tradycyjnych autobusów jeszcze nie wiadomo, bo nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztował Electric Urbino w masowej produkcji.

Trzeciego dnia targów przyznano medale i wyróżnienia Targów Kielce w sześciu kategoriach: Autobusy, Części i wyposażenie autobusów, Infrastruktura Techniczna, Systemy obsługi pasażerów, Systemy pobierania opłat i inne. Najlepszymi okazali się zdobywając złote medale: Solaris, Voith Turbo, Novamedia Innovision i Mennica Polska.

Ponadto targowa komisja nagrodziła firmy za oryginalny styl wystąpienia na targach TRANSEXPO 2011, przyznając 7 wyróżnień i 3 medale za sposób aranżacji stoiska. W tym zakresie zwyciężyli Solaris, Evobus Polska oraz firma Wanicki.