Cała treść

Rekordowy rok Solarisa

W tym roku Solaris sprzedał 515 pojazdów, to o ponad 100 sztuk więcej, niż w 2010 r i więcej niż w każdym z poprzednich 15. lat działalności producenta. Najwięcej autobusów sprzedano do Warszawy, Krakowa i  Białegostoku.

Od początku swojej działalności Solaris największe sukcesy święcił na polskim rynku. Wszystko wskazuje na to, że firma właśnie osiągnęła swój historyczny rekord rocznej sprzedaży nad Wisłą – 515 pojazdów, o 108 więcej niż w roku ubiegłym.

– Choć rok się jeszcze nie skończył możemy zaryzykować twierdzenie, że to nasz najlepszy wynik na rodzimym rynku. W ciągu 15 lat działalności jeszcze nie udało się sprzedać tylu autobusów i trolejbusów co w bieżących 12 miesiącach. Mamy rekord – cieszy się Andrzej Sienkiewicz, Dyrektor Sprzedaży Działu Krajowego. – Ten wynik to połączenie dobrze dobranej oferty, jak i oczywiście większej liczby zamówień przewoźników, w dużej mierze korzystających przy wymianie taboru z unijnego dofinansowania – dodaje. Poprzedni rekord wynosił 477 pojazdów i ustanowiony został w 2008 roku. Łącznie w Polsce Solaris pozyskał już blisko 110 klientów, zarówno wśród przewoźników miejskich jak i prywatnych. W bieżącym roku do miast, w których można przejechać się Solarisem dołączyły: Bełchatów, Bolesławiec, Jelenia Góra oraz Polkowice.

Na ponad pół tysiąca sprzedanych tego roku w Polsce autobusów składają się w dużej mierze zamówienia z największych miast: Warszawa (148), Kraków (100), Białystok (70) czy Łódź (45), Poznań (26) i Szczecin (26). Równie ważne są jednak liczne kontrakty o mniejszej skali: Bełchatów, Gdynia, Kalisz, Konin Oświęcim, Piła, Police, Sieradz czy Sosnowiec.

– Niemal w każdym polskim mieście z komunikacją miejską kursują nasze autobusy. To dla nas powód do nieskrywanej dumy, ale i motywacja do pracy by nie zawieść pokładanego w nas zaufania – podkreśla Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. – Wprowadziliśmy do Polski autobusy niskopodłogowe, tym bardziej cieszę się, że nieprawdopodobna rewolucja podnosząca bezpieczeństwo i komfort podróżowania dokonać się mogła przy naszym współudziale – dodaje Olszewska.

Wraz z realizacją największych zamówień, w tym największego w tym roku w Europie kontraktu na nowe autobusy miejskie ogłoszonego przez warszawskie Miejskie Zakłady Autobusowe – zakładającego również dostawę 4 przegubowych Urbino z napędem hybrydowym – oraz rozłożone na kilka lat zamówienie dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie całkowita liczba Solarisów w Polsce sięgnie blisko 3500 pojazdów, Tym samym  producent z podpoznańskiego Bolechowa, umocni się na pozycji lidera nie tylko segmentu miejskiego, ale również całego rynku branży autobusowej.
(Źródło: Solaris Bus & Coach)