Cała treść

Qumak rozpoczyna budowę Tristara

Qumak-Sekom podpisał w dn. 20 lutego 2012 r. umowę na realizację Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem „TRISTAR”. Rozwiązanie to, mające na celu usprawnienie komunikacji miejskiej i ruchu samochodowego, obejmie całą aglomerację trójmiejską – Gdańsk, Gdynię i Sopot.

Qumak-Sekom wygrał przetarg na budowę bardzo dużego, obejmującego trzy miasta, systemu ITS – decyzja w tej sprawie została wprawdzie ogłoszona już na początku grudnia, ale w wyniku odwołań do KIO (szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj) dopiero 20 lutego została w tej sprawie podpisana umowa. Wartość kontraktu wynosi  133 762 500 zł (brutto). Zakończenie prac wdrożeniowych przewidziane jest na 31.12.2013 r., po czym nastąpi etap regulacji systemu i dokonywanie pomiarów kontrolnych. Planowany termin zakończenia całego projektu to pierwsza połowa 2014 r.

TRISTAR, którego projekt został opracowany przez naukowców z Politechniki Gdańskiej, ma zrewolucjonizować poruszanie się po Trójmieście. Swoim zasięgiem obejmie 141 skrzyżowań. W ramach podpisanej umowy Qumak-Sekom wykona projekty budowlane i wykonawcze, a następnie zrealizuje w czterech etapach prace obejmujące m.in. przebudowę pomieszczeń, wyposażenie i uruchomienie Centrum Zarządzania i Sterowania Ruchem w Gdyni i Gdańsku, wdroży informatyczny system zarządzania ruchem pojazdów indywidulanych i transportu zbiorowego, wykona kanalizację kablową w pasach drogowych ulic wraz z kablem światłowodowym. Tristar pokieruje ruchem na podstawie danych, które zbierze z czujników w jezdni, komputerów zainstalowanych w pojazdach komunikacji miejskiej, z urządzeń nadawczych, kamer, fotoradarów i fotorejestratorów na terenie Trójmiasta. Przebudowane i wybudowane będą nowe sygnalizatory świetlne wraz z urządzeniami do priorytetowego sterowania transportem zbiorowym. Zmiany świateł na skrzyżowaniach będą następować zgodnie z natężeniem ruchu w całym systemie dróg. W godzinach szczytu kierowcy będą mogli liczyć na płynny przejazd przez miasto ze stałą prędkością, co ma znacznie skrócić czas przejazdu głównymi arteriami. W systemie monitoringu miejskiego będzie pracować 61 kamer.
Zostaną zainstalowane tablice zmiennej treści informujące o warunkach na drogach i czasach dojazdu do wybranych punktów czy o dostępności miejsc parkingowych, tablice na przystankach komunikacji miejskiej, terminale informacji dla pasażerów transportu zbiorowego, drogowe stacje meteorologiczne.

Powstanie również system rejestracji wykroczeń, wspomagany przez system identyfikacji pojazdów wraz z automatycznym rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych.

 

– Jest to dla nas szczególnie istotny projekt – mówi Paweł Jaguś, Prezes Qumak-Sekom. – To pierwsza w Polsce realizacja Inteligentnego Systemu Transportowego o takim zasięgu. Dla nas unikatowa, biorąc pod uwagę zakres realizacji, gdyż obejmuje współpracę wszystkich obszarów kompetencyjnych Qumak-Sekom, czyli rozwiązań teleinformatycznych i technologicznych – dodaje P. Jaguś.

(Źródło: Qumak-Sekom)