Cała treść

e-myto dla aut osobowych

Od 1 czerwca elektroniczny pobór opłat zacznie obowiązywać kierowców samochodów osobowych. Elektroniczna płatność będzie alternatywnym rozwiązaniem dla manualnego uiszczania opłat na bramkach. Jedyne, co będzie potrzebne do skorzystania z tej możliwości to urządzenie viaAUTO oraz rejestracja w systemie.

Już 1 czerwca kierowcy samochodów osobowych, którzy często korzystają z autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad będą mogli skorzystać z dobrodziejstw systemu – mówi Krzysztof Gorzkowski z firmy Kapsch Telematic Services, która jest operatorem systemu viaTOLL.
Mowa o dwóch odcinkach autostrad: A2 Stryków-Konin i A4 Gliwice Wrocław. – Kierowcy nie będą musieli stać na bramkach przy wyjeździe z autostrady i płacić ręcznie za przejechaną drogę. Wystarczy tylko zarejestrować się w systemie, by móc bez zatrzymywania się na bramkach przejeżdżać odcinki autostrad w Polsce. Zarówno A2, jak i A4 – zapewnia Krzysztof Gorzkowski.

Możliwość wjeżdżania i zjeżdżania z płatnych odcinków autostrad bez zatrzymywania będzie wymagała od kierowców rejestracji w systemie oraz zaopatrzenia się w urządzenie pokładowe viaAUTO. Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztowało to urządzenie.Wiadomo natomiast, że:
– urządzenie viaAUTO będzie się kupowało, a nie otrzymywało za kaucją- jak ma to miejsce z viaBOX-ami
– viaAUTO jest znacznie mniejsze od viaBOX-a. Jest niewiele większe od małego pudełka zapałek. Montaż jest prosty i można go dokonać samodzielnie (po prostu przykleja się urządzenie na szybę),
użytkownik viaAUTO nie może dostać żadnej kary. Jeśli nie ma środków na koncie, szlaban się nie otworzy i kierowca może pobrać bilet, a przy zjeździe zapłacić ręcznie w Punkcie Poboru Opłat,
– będzie istniała możliwość założenia konta z odroczoną płatnością lub konta przedpłaconego,
– będzie istniała możliwość zakupu viaAUTO nie przypisanego do konkretnego pojazdu. Jeśli ktoś ma kilka samochodów w firmie, może przełożyć viaAUTO do tego pojazdu, który akurat udaje się w trasę (ta opcja przewidziana jest wyłącznie dla kont przedpłaconych),
– w przyszłości system będzie rozszerzany o kolejne odcinki Państwowych Austostrad Płatnych (np. fragment A1 zarządzany przez GDDKiA).

Źródło: rynekinfrastruktury.pl,  viatoll.pl