Cała treść

Płocki Korkonet uruchomiony

Zgodnie z planem, w kwietniu do dyspozycji mieszkańców Płocka jest już system KorkoNET. Dostęp do obrazów z 32 kamer rozmieszczonych w newralgicznych punktach komunikacyjnych miasta jest możliwy za pośrednictwem strony internetowej MZD (www.mzd-plock.eu). Oficjalnym partnerem radiowym systemu KorkoNET jest Katolickie Radio Płock. W serwisach drogowych „Korkoomijacz” będą wykorzystywane informacje z systemu KorkoNET.

Płocki system „KorkoNET” obejmuje w sumie 32 punkty kamerowe, z których każdy składa się z cyfrowych kamer oraz dodatkowego, niezbędnego osprzętu transmisyjnego. Obraz z kamer systemu jest prezentowany z prędkością około 12,5 kl/sekundę dla każdej z kamer i jest obrazem dynamicznym. Obrazy są udostępniane w formacie i rozdzielczości umożliwiającej ich publikację w publicznej sieci Internet w rozdzielczości 640×480 pixeli. W ciągu dnia jest możliwy odbiór obrazów kolorowych, w nocy czarno-białych. Dzięki systemowi kamer rozmieszczonych na kilkunastu ulicach i skrzyżowaniach płocczanie mogą on-line monitorować sytuację komunikacyjną w newralgicznych punktach miasta. Dostępne są dwa warianty korzystania z systemu KorkoNET – dla osób posiadających tzw. „wolny Internet” tak, aby nadmiernie nie obciążać łącza lub „szybki Internet” – wyższa jakość obrazu.
Dzięki współpracy MZD z Katolickim Radiem Płock informacje o utrudnieniach w ruchu na bieżąco będą podawane kierowcom, na częstotliwości 104,3FM, w radiowych serwisach drogowych KRP pod nazwą  „Korkoomijacz.”
Ogólnodostępny płocki system monitoringu wizyjnego KorkoNET obsługuje firma Petrotel. KorkoNET to obok ubiegłorocznej modernizacji sygnalizacji świetlnych i zainstalowaniu sekundników na skrzyżowaniach kolejny krok w kierunku udrożnienia Płocka. W tym roku w wakacje czeka nas jeszcze kulminacja programu udrażniania komunikacyjnego Płocka – przebudowa 17 skrzyżowań na głównym ciągu komunikacyjnym miasta oraz na Podolszycach.

W okresie testowania pierwszych kamer KorkoNET-u w 2011 r, które prezentowały jedynie obrazy statyczne odświeżane co kilka sekund, system cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Płocka. Internetowa strona MZD, na której były udostępniane obrazy z kamer, notowała rekordową oglądalność sięgająca średnio około 100 tysięcy odwiedzin w miesiącu.

O tym projekcie pisaliśmy kilka miesięcy temu tutaj.

– Idea stworzenia monitoringu wizyjnego newralgicznych skrzyżowań dostępnego dla mieszkańców i dziennikarzy rozgłośni radiowych narodziła sie na początku lata 2011 r.  – Powiedział w wywiadzie dla Przeglądu ITS Piotr Gryszpanowicz, dyrektor MZD w Płocku. – Wtedy też powstał pomysł, aby takie rozwiązanie nazwać Korkonetem. Każdy za pomocą sieci Internet, za pośrednictwem strony internetowej MZD, może zobaczyć aktualną sytuację na drogach w Płocku. Osoby, które nie dysponują Internetem lub są już w ruchu dzięki współpracy MZD z rozgłośniami radiowymi, będą mogły otrzymywać aktualne informacje o zakorkowanych ulicach. Dziennikarze radiowi, w krótkich wejściach antenowych będą ostrzegali, gdzie aktualnie jest korek w oparciu o obraz z kamer, a nie telefony od taksówkarzy czy systemy GPS. Takie rozwiązanie z systemem 6 kamer testowaliśmy od sierpnia do października 2011 r. Mimo, że obrazy z kamer były statyczne, odświeżane co 3-5 sekund, nasza strona internetowa cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem.

Umowa z firmą Petrotel została zawarta na okres 4 lat. W zakres umowy wchodzi dzierżawa systemu Korkonet umożliwiającego obserwację obrazów z kamer oraz publikowanie obrazów w publicznej sieci Internet, wykonanie, modernizacja i rekonfiguracja istniejącego systemu monitoringu wizyjnego na moście Solidarności, a także konserwacja i bieżące utrzymanie urządzeń monitoringu zlokalizowanych w obrębie mostu Solidarności, budynku Urzędu Miasta Płocka, systemu alarmowego oraz urządzeń do klimatyzacji sprzętu na moście. Roczny koszt to 129 tys. zł brutto. W skali 4 lat to łączna kwota 516,6 zł brutto. Do tej pory MZD wydawał jedynie na utrzymania monitoringu Mostu Solidarności 120 tysięcy zł rocznie. Przy niewielkim wzroście kosztów znacznie rozszerzono zakres systemu monitoringu wizyjnego. Na 2012 r. jest zaplanowana korekta wszystkich skrzyżowań na głównym ciągu komunikacyjnym miasta, polegająca na dobudowaniu lewoskrętów, prawoskrętów i zmiany organizacji ruchu w wielu newralgicznych punktach miasta. Do kwietnia ma zacząć działać Korkonet z trzydziestoma kamerami. Mamy zarezerwowane środki na te zadania.