Cała treść

Pierwsza płocka hybryda doświetla przejście na Radziwiu

Jedno z płockich przejść dla pieszych zostało doświetlone przez  hybrydowy zestaw oświetleniowy, którego źródło światła jest zasilane przez ogniwa fotowoltaiczne oraz turbinę wiatrową.

 


Miejski Zarząd Dróg w Płocku we współpracy z firmą ELGO Lighting Industries S.A. doświetlił przejście dla pieszych przy ul. Dobrzykowskiej za pomocą hybrydowego zestawu oświetleniowego typu SUNWIND 40. Jako źródło światła zastosowano w oprawie diody Power LED. To pierwsze tego typu nowoczesne urządzenie w Płocku.
Urządzenie SUNWIND przy ul. Dobrzykowskiej zostało nieodpłatnie udostępnione MZD do testów na okres 1 roku. Koszt zakupu tego typu urządzenia wynosi ok. 20 tys.  zł.
W skład zestawu hybrydowego SUNWIND, który stanął przy ul. Dobrzykowskiej wchodzą:
– nowoczesna oprawa drogowa ADQUEN OH – oprawa zewnętrzna przeznaczona do oświetlania terenów otwartych, przystosowana do współpracy z hybrydowymi systemami zasilania. Jako źródła światła w oprawach ADQUEN OH
zastosowane zostały najlepsze diody z rodzaju Power LED produkowane przez amerykańską firmę Cree. Każda z diod LED zaopatrzona jest w indywidualny układ optyczny w postaci soczewki. Oprawa wyposażona jest w zasilacz stałoprądowy
umożliwiający zasilanie diod napięciem stałym z baterii akumulatorów ładowanych energią uzyskaną z paneli ogniw fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej.
– panel ogniw fotowoltaicznych MWG-130l wykonanych z półprzewodnika – polikrystalicznego krzemu, do transformacji energii świetlnej promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Pod wpływem energii słonecznej następuje
przemieszczenie ładunków elektrycznych, co powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego. Moc nominalna ogniwa stosowanego w zestawie SUNWIND wynosi 130W, a napięcie 18V.
-turbina wiatrowa FD1,5-0,3/10C generująca prąd stały o napięciu 12V. Na osi turbiny zamocowano trzy łopaty tworzące wirnik o średnicy 1,38m. Energia elektryczna jest wytwarzana przy prędkości wiatru wynoszącej już 1,8m/s. Maksymalną moc wynoszącą 300W turbina uzyskuje przy prędkości wiatru 10m/s. Jeśli prędkość wiatru przekroczy 50m/s zaczyna działać hamulec, który zatrzymuje turbinę, aby zapobiec jej uszkodzeniu.
– akumulator żelowy 120Ah, w którym gromadzona jest energia uzyskana z turbiny wiatrowej i ogniw fotowoltaicznych
– sterownik HKZ 12B/A-22/20-TB, którego zadaniem jest przesyłanie energii elektrycznej uzyskiwanej z panelu fotowoltaicznego i turbiny wiatrowej do akumulatora i oprawy oświetleniowej
– czujnik zmierzchowy za pomocą którego następuje automatyczne załączanie i wyłączanie oświetlenia .
–  maszt i słup oświetleniowy

Stosowanie zestawów hybrydowych SUNWIND ma także wiele niepodważalnych zalet, z których najważniejsze to:
– wykorzystywanie 100% energii odnawialnej,
– całkowita niezależność od sieci energetycznej,
– wyeliminowanie opłat za energię elektryczną,
– niskie koszty eksploatacji i konserwacji,
– korzyści ekologiczne – zestaw w czasie pracy nie produkuje zanieczyszczeń

(Źródło: ZDM Płock)