Cała treść

Ruszyła już dstrybucja urządzeń pokładowych viaAUTO

Rozpoczęła się dystrybucja urządzeń pokładowych viaAUTO przeznaczonych do elektronicznego rozliczenia przejazdów po odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Aż do 31 sierpnia kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie do 3,5 t. będą mogli je nabyć w promocyjnej cenie 70 zł brutto. Po tym okresie urządzenie będzie kosztować 135 zł.  Promocja ma zachęcić kierowców samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t do nabywania urządzeń pokładowych viaAUTO, które umożliwiają bezgotówkowe rozliczanie opłat za przejazd po fragmentach autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica. W przyszłości sieć ta zostanie rozszerzana o kolejne odcinki.
Kierowca samochodu wyposażonego w urządzenie viaAUTO nie musi zatrzymywać się na bramce wjazdowej, by pobrać bilet i przy zjazdowej, by uregulować manualnie opłatę za przejechany odcinek autostrady. viaAUTO komunikuje się z antenami umieszczonymi na bramkach. Gdy pojazd wyposażony w takie urządzenie zbliża się do punktu poboru opłat, szlaban otwiera się automatycznie. Co ważne, urządzenie viaAUTO można przenosić pomiędzy pojazdami.
System viaTOLL dla kierowców samochodów osobowych rusza już 1 czerwca 2012. Tego samego dnia uruchomiony zostanie manualny pobór opłat na odcinku A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica. Niezależnie od sposobu wnoszenia opłaty, stawki za przejazd pozostają takie same. Kierowcy samochodów o masie do 3,5 t zapłacą 10 gr za każdy kilometr, motocykliści 5 gr za km. Opłata nie jest uzależniona od liczby osi ani od klasy emisji pojazdu.
Urządzenie viaAUTO można kupić w jednym z Miejsc Obsługi Klienta. Ich adresy są dostępne na stronie www.viaTOLL.pl. W każdym z tych miejsc kierowca może założyć konto z odroczoną płatnością lub konto przedpłacone (spersonalizowane lub anonimowe). Po dokonaniu wyboru sposobu rejestracji w systemie, kierowca nabywa za urządzenie viaAUTO o wymiarach zbliżonych do pudełka zapałek. Jego instalacja w aucie jest bardzo prosta: wystarczy nakleić je na wewnętrzną, górną część przedniej szyby. Urządzenie nie wymaga zasilania, a wewnętrzna bateria starcza na ok. 7 lat użytkowania.

(Źródło: www.viatoll.pl)