Cała treść

Wizyta Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka w Chińskiej Republice Ludowej

W dniu 25 lipca br. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak wziął udział w seminarium dedykowanym perspektywom rozwoju współpracy między Polską i Chinami w dziedzinie infrastruktury. Uczestniczyli w niej przedstawiciele spółek kolejowych PKP PLK S.A. i PKP Cargo oraz polskich portów morskich w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Omówiono tematy związane ze współpracą w dziedzinie modernizacji i budowy infrastruktury transportowej na szczeblu krajowym i lokalnym oraz modernizacji i rewitalizacji linii kolejowych. Poruszono również kwestie współpracy polskich i chińskich przedsiębiorstw budowlanych i inwestycji w portach lotniczych i morskich. Seminarium zorganizowane zostało przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Współpraca w dziedzinie budowy i modernizacji infrastruktury kolejowej, w tym współpraca PKP Cargo i chińskiej firmy CNR, była przedmiotem spotkania Ministra Sławomira Nowaka z chińskim Ministrem Kolei Sheng Guangzu. Minister Sławomir Nowak podkreślił, że rozwój i rewitalizacja infrastruktury kolejowej w Polsce to jeden z priorytetów na obecną kadencję.
Tego samego dnia odbyły się również rozmowy z przedstawicielami chińskiego biznesu. Obecni byli prezesi i dyrektorzy generalni następujących firm: China Communication Construction Co. Ltd. (największa firma zajmującą się w Chinach budową portów, dróg, mostów oraz infrastruktury kolejowej), China State Construction, China Railway Construction Corp. Ltd. (projekty badawcze, produkcja przemysłowa i zarządzanie nieruchomościami), Power Construction Group of China oraz China Energy Conservation and Environmental Protection Group (najpotężniejszy w Chinach holding inwestycyjny w dziedzinie oszczędności energii i ochrony środowiska). Delegacji przedstawicieli chińskiego biznesu przewodził Minister Jiang Zhigang, wiceprezes Państwowej Komisji Nadzoru i Administracji Aktywów (SASAC), odpowiedzialnej za zarządzanie chińskimi przedsiębiorstwami państwowymi.
Także w środę Minister Nowak spotkał się z zarządem China Development Bank. Było to już drugie (po Bank of China) spotkanie z wielką, chińską instytucją finansową. Tematem rozmów było finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych.

(Źródło: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej)