Cała treść

Ruszył warszawski rower miejski -Veturilo

Od 1 sierpnia br. w stolicy można korzystać z Veturilo – systemu bezobsługowych wypożyczalni rowerów. Na ulicach w centrum Warszawy, na Ursynowie i na Bielanach pojawiło się 55 stacji, w których dostępnych jest 1000 rowerów. System jest zachętą do korzystania z tego zdrowego i ekologicznego środka transportu w codziennych podróżach do pracy i szkoły. A tym samym może przyczynić się również do zmniejszenia liczby aut na ulicach Warszawy. System Veturilo wprowadzany jest w dwóch etapach. W pierwszym pojawiło się 55 wypożyczalni: 31 w centrum miasta, 13 na Ursynowie i 11 na Bielanach. W ramach tego etapu do 15 sierpnia uruchomione zostaną również 2 w Wilanowie (na 24 rowery). Kolejne 70 stacji zostanie uruchomionych w marcu przyszłego roku. Dodatkowe stojaki pojawią się wtedy w centrum miasta oraz na Pradze. Łącznie, od 2013 roku, na terenie Warszawy będzie działało co najmniej 127 stacji rowerowych, w których dostępne będą 2124 rowery.
Nazwa systemu pochodzi z języka esperanto i oznacza „pojazd, środek transportu”. Została wybrana w konkursie spośród prawie tysiąca propozycji.
Operatorem systemu jest konsorcjum złożone z firm: Nextbike Polska Sp. z o.o., Nextbike GmbH i Mifa Mitteldeutsche Fahrradwerke AG. Operator został wyłoniony w ogłoszonym przez Zarząd Transportu Miejskiego przetargu. Umowę z konsorcjum podpisał dyrektor ZTM Leszek Ruta w obecności prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w połowie maja br. Konsorcjum będzie zarządzało systemem do listopada 2016 roku – otrzyma za tę usługę łącznie ok. 19 mln zł brutto.
Korzystanie z systemu Veturilo jest bardzo proste, podobnie jak jazda rowerem. Każda ze stacji, składająca się z jednego lub kilku stojaków zostanie wyposażona w panel z klawiaturą, czytnikiem i wyświetlaczem. Za jego pomocą będzie można wypożyczyć i zwrócić rower oraz zarejestrować się w systemie. Wszystkie instrukcje są dostępne w czterech wersjach językowych (polskiej, angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej).

(Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie)