Cała treść

System zachęt dla właścicieli samochodów hybrydowych w Polsce

Władze Krakowa i Szczecina zachęcają kierowców samochodów do korzystania z niskoemisyjnych pojazdów. Specjalne przywileje dla tych kierowców, wejdą w życie już  we wrześniu 2012 roku. W Krakowie, system zachęt dla właścicieli pojazdów hybrydowych i elektrycznych jest jednym z elementów kampanii społecznej “mobilny Kraków”, która ma zachęcić mieszkańców do korzystania z ekologicznych pojazdów oraz promować rower i transport publiczny. W przyszłości miasto planuje zbudować sieć stacji ładowania dla tych pojazdów. Partnerami inicjatywy są Miasto Kraków, Fundacja “Partnerstwo dla Środowiska”, oraz Toyota Motor Europe.
W ramach tego programu pojazdy hybrydowe i elektryczne będą mogły parkować za darmo w płatnych strefach parkingowych, a takaże uzyskają dostęp do buspasów i wejść do ograniczonych stref ruchu. Szczegółowa lista przywilejów zostanie zaprezentowana w sierpniu i będzie obowiązywać przez 12 miesięcy.
Niestety nie udało się wprowadzić ulgi podatkowej i dotacji do zakupu niskoemisyjnych samochodów, które zostały odrzucone przez rząd. Pomimo starań producentów samochodów i Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego w najbliższym czasie nie planuje się żadnych zmian prawa w dziedzinie ekologicznych samochodów.

(Źródło:  ELTIS)