Cała treść

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który rozpoczął się w niedzielę i potrwa do 22 września, Zarząd Transportu Miejskiego będzie promował system „Parkuj i Jedź”. Dla wszystkich zmotoryzowanych to doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu, paliwa i pieniędzy. Idea systemu jest bardzo prosta. Zarząd Transportu Miejskiego zachęca kierowców, aby nie tracili czasu podróżując samochodem po centrum Warszawy, bardzo często stojąc w korkach lecz skorzystali z komunikacji miejskiej. Wystarczy zostawić swoje auto na jednym z parkingów P+R i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Co ważne, jeśli kierowca posiada ważny bilet od dobowego „wzwyż”, nie płaci za parkowanie ani złotówki!
Obecnie w Warszawie działa 13 parkingów przesiadkowych P+R. Jest na nich ponad 4 tys. miejsc. Większość parkingów znajduje się w pobliżu środków komunikacji szynowej: stacji SKM, stacji metra i linii tramwajowych. Dzięki temu kierowcy, którzy zostawiają na nich samochody, docierają do centrum stolicy szybko i wygodnie.
Parkingi cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem kierowców. Na części z nich, jak np. Metro Młociny, Metro Marymont czy Metro Wilanowska codziennie zajęte są wszystkie miejsca. Dzięki temu na ulicach Warszawy jest mniej samochodów.
Warto dodać, że Warszawa jest prekursorem w Polsce we wprowadzaniu systemu „Parkuj i Jedź”. Żadne inne duże miasto nie uruchomiło u siebie takiego systemu.
Jeśli wymienione powyżej argumenty jeszcze kogoś nie przekonały do skorzystania z tego systemu, dodatkową zachętą będzie fakt, że 22 września, kiedy Warszawa będzie brała udział w obchodach Europejskiego Dnia bez Samochodu, w komunikacji miejskiej nie będzie trzeba kasować biletu. Bez biletu będzie można podróżować nie tylko autobusami, tramwajami i metrem, ale również pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej (w ramach oferty Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD). Oczywiście tego dnia bilet ZTM nie będzie potrzebny, aby auto zostawić na parkingu P+R. Oprócz systemu „Parkuj i Jedź”, ZTM wprowadził wiele innych rozwiązań usprawniających poruszanie się po Warszawie oraz aglomeracji. Poza wspominanym Wspólnym Biletem są to: buspasy na warszawskich ulicach, system Bike & Ride (miejsca do parkowania rowerów na parkingach P+R oraz przy węzłach przesiadkowych), a także hit ostatnich tygodni – system Veturilo, czyli samoobsługowe wypożyczalnie rowerowe.

(Żródło: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie)