Cała treść

Tabor dla BiT City

Jeszcze w tym roku samorząd województwa kujawsko – pomorskiego ogłosi przetarg na dostawę pięciu pociągów elektrycznych dla szybkiej kolei metropolitalnej BiT City do obsługi połączeń Bydgoszcz-Toruń. Spodziewamy się, że pierwsze nowe składy wyjadą na trasę jesienią 2013. Uruchomienie wszystkich oznacza połączenia co 30 minut w szczycie i co godzinę poza szczytem. 12 września zarząd województwa kujawsko – pomorskiego przyjął uchwałę dotyczącą złożenia wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie projektu pod nazwą „Zakup taboru kolejowego dla szybkiej kolei metropolitalnej BiT City”. Planowany koszt przedsięwzięcia wynosi 124, 6 mln złotych, z czego wydatki kwalifikowalne to 101, 5 mln złotych. Przewidywany poziom dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (priorytet: VII Transport przyjazny środowisku;  działanie: 7.3 Transport miejski w obszarach metropolitalnych) wynosi 59 procent wydatków kwalifikowalnych.
Przedsięwzięcie zakłada zakup pięciu nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi połączeń kolejowych na trasie Toruń Wschodni – Bydgoszcz Główna. Projekt ma na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa podróżnych oraz podniesienie jakości usług przewozowych. Pociągi będą dostosowane do potrzeb osób z problemami w poruszaniu się oraz zostaną wyposażone w system monitoringu i dostęp do internetu bezprzewodowego.
Dzięki projektowi zostanie uruchomiona większa liczba pociągów pomiędzy stolicami województwa. Zapewnione zostaną połączenia co 30 minut w godzinach szczytu i co 60 minut o pozostałych porach.
Przetarg na zakup taboru planowany jest na koniec roku. Dostawa pierwszych dwóch sztuk nowego taboru zostanie założona do września 2013, a do listopada 2014 na trasę wyjadą wszystkie zamówione składy. W połowie 2015 roku zakończy się realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe remont trasy z Bydgoszczy do Torunia, co znacznie skróci czas przejazdu. Umożliwi to pełne wykorzystanie możliwości technicznych nowego taboru i znacznie poprawi jakość  transportu publicznego na obszarze aglomeracji.

(Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego)