Cała treść

Darmowe przejazdy autobusowe zmniejszą natężenie ruchu w Chinach

Chengdu, stolica prowincji Syczuan w Chinach, wprowadziła darmowy transport publiczny na 33 liniach autobusowych w obrębie ścisłego centrum miasta. Inicjatywa ta wprowadzana jest równolegle z ograniczeniem ruchu pojazdów w centrum miasta, w którym będą działać darmowe autobusy. Chengdu jest chińską metropolią z ponad 14 mln mieszkańców, 7,6 mln z nich mieszka w podstawowym obszarze miejskim. Stolica prowincji Syczuan jest także kulturalnym i gospodarczym centrum południowo-zachodnich Chin. Obecnie Chengdu ma 2,1 milionów zarejestrowanych pojazdów, ich liczba od roku 2006 wzrosła o 20%. Miejskie drogi nie są w stanie obsługiwać tak dużego ruchu pojazdów, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy średnia prędkość na drogach spada do 13 km / h.
Ruch samochodowy jest także głównym źródłem zanieczyszczeń w Chengdu. Podejmowane do tej pory środki zaradcze, takie jak budowa systemu metra oraz budowa i rozbudowa dróg pogorszyły tylko sytuację panującą na drogach. Dlatego też władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie ograniczenia ruchu pojazdów jadących w kierunku centrum miasta, na podstawie dwóch ostatnich cyfr tablicy rejestracyjnej. 10 października ruszyły  33 bezpłatne autobusy w ścisłym centrum miasta, a kolejnych 11 darmowych linii autobusowych ma być uruchomionych do końca października. Ponadto, lokalny operator metra udziela 20% zniżki na ceny biletów przy użyciu elektronicznych kart płatniczych.
Tu Zhi, zastępca dyrektora Komitetu Transportu Chengdu zapowiedział, że miasto uruchomi  2000 dodatkowych autobusów do końca tego roku, a starsi mieszkańcy będą mogli skorzystać z  900 bezpłatnych przejazdów autobusowych rocznie.
Przyszłość pokaże, czy system bezpłatnego transportu publicznego Chengdu się sprawdzi.

(Źródło: ELTIS)