Cała treść

”Telematyka Systemów Transportowych” TST 2012 – relacja z konferencji w Ustroniu

W dniach 10 – 13 października odbyła się 12 Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Telematyka Systemów Transportowych” TST 2012. Konferencja została zorganizowana przez Zespół Automatyki w Transporcie, Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej, Komitet Transportu Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Stowarzyszenie Telematyki Transportu. Dodatkowo przy organizacji tegorocznej konferencji nawiązana została współpraca z Portem Lotniczym Katowice oraz Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym. Rozpoczęcie tegorocznej konferencji w odróżnieniu od szeregu wcześniejszych edycji nastąpiło na tarasie widokowym Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Była to tym samym okazja do przedstawienia szerokiemu gronu uczestników konferencji tematów skoncentrowanych wokół lotnictwa od czynności przyziemnych jak zarządzanie portem lotniczym aż po zagadnienia bezpiecznej organizacji przestrzeni powietrznej. Gości przywitał i jednocześnie prowadził sesję plenarna Prezes GTL Artur Tomasik. Pierwszy dzień konferencji zaszczycili swoją obecnością Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Marcinkiewicz Członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Poseł na Sejm RP Bartłomiej Bodio Przewodniczący Podkomisji Stałej ds. Transportu Lotniczego i Gospodarki Morskiej. W przemówieniach szczególną uwagę zajmowało bezpieczeństwo prowadzenia lotów w Polsce oraz wysoki poziom obsługi i zarządzania, szczególnie w aspekcie EURO 2012, gdzie niektóre lotniska zmuszone były przyjmować prawie dwa razy większy ruch pasażerski bez uszczerbku na jakości obsługi. Pierwszy dzień konferencji to nie tylko wystąpienia i prezentacje teoretyczne, uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić strefę lotniskową od strony obsługi technicznej. Trasę zwiedzania rozpoczęto w siedzibie Lotniskowej Straży Pożarnej, wyposażonej w najnowocześniejsze w Polsce wozy ratowniczo gaśnicze. Następnie uczestnicy zostali przewiezieni do hangaru ze sprzętem utrzymania płyty lotniska. Wycieczka zakończyła się w hangarze obsługi i naprawy samolotów rejsowych. Uczestnicy konferencji mieli okazję z bliska pooglądać samolot Boeing 737-800 w trakcie remontu oraz porozmawiać z wykwalifikowanym personelem o ich codziennej pracy.
Przez kolejne dni konferencja odbywała się w Ustroniu. Referaty prezentowano w sesjach tematycznych: ogólnej, drogowej, kolejowej, morskiej oraz w sesjach plakatowych.
W ramach konferencji uczestnicy mieli okazję „skorzystać” z urządzenia symulującego obroty we wszystkich stopniach swobody (żyroskop) oraz z bliska zapoznać się z konstrukcją samochodów rajdowych.
Na zakończenie konferencji, krótką prezentacją przedstawili przedstawiciele firmy Opaska Ratunkowa SOS, produktu, który jest nośnikiem niezbędnych danych ratunkowych. Informacje zawarte na opasce mają za zadanie ułatwić i przyspieszyć akcję ratunkową. Podstawowe dane zawarte na opasce takie jak numery telefonów i jasna informacja „Powiadom Bliskich” pomagają np. w odnalezieniu zaginionego dziecka i osób z chorobą Alzhaimera.
Podsumowując, w konferencji wzięło udział ok 125 osób. Zostało wygłoszonych 38 referatów w sesjach regularnych oraz 36 w sesjach posterowych. W konferencji wzięło udział wielu gości z zagranicy, którzy przyjechali z takich krajów jak Słowacja, Czechy, Niemcy, Chorwacja, Łotwa, Grecja. Poniżej przedstawiamy Państwu fotorelację z konferencji.