Cała treść

Autobusy przemówią do niewidomych

Ostrołęckie MZK wprowadza kolejne udogodnienia dla niepełnosprawnych pasażerów. Dziś prezydent Janusz Kotowski i prezes Ryszard Chrostowski przekazali 60. pilotów do sterowania zestawami głośnomówiącymi w autobusach i na tablicach informacyjnych ustawionych w głównych punktach miasta.
Kiedy autobus podjedzie do przystanku osoba niedowidząca lub niewidoma włączając przycisk na pilocie uruchomi system informacyjny połączony z głośnikiem zainstalowanym w karoserii pojazdu. Głosowy komunikat poda numer linii i kierunek jazdy autobusu.
Drugi przycisk pilota pozwala na uzyskanie informacji dźwiękowej o odjazdach z przystanków, na których zamontowano świetlne tablice informujące o ruchu autobusów. System działa na zasadzie wykorzystania GPS i informuje o bieżącym czasie oczekiwania lub odjazdu autobusów obsługujących linie przejeżdżające przez dany przystanek. Na razie zamontowano sześć takich tablic, trzy przy dworcu PKS, dwie przy szpitalu specjalistycznym i jedną przy dworcu PKP. W przyszłym roku na przystanki MZK trafi jeszcze 10 takich urządzeń. Bożena Chmielewska, prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Ostrołęce, składając prezydentowi podziękowania za przekazane jej urządzenia, stwierdziła, że to pierwsze w historii samorządu Ostrołęki tak poważne potraktowanie problemu ludzi niewidzących. To jeszcze nie wszystkie udogodnienia, jakie firma zamierza poczynić dla osób niedowidzących. Na razie malowane są na żółto krawężniki przystanków, a w przyszłym roku obrzeża przystanków zostaną wyłożone specjalnymi płytkami z tzw. efektem pisma Braille’a.

(Źródło: Urząd Miasta Ostrołęki)