Cała treść

Pięć nowych obwodnic czeka na otwarcie

Kończą się budować kolejne obwodnice w Polsce Wschodniej. Jędrzejów, Jarosław, Kurozwęki, Frampol i Olecko wkrótce odetchną od tranzytu.
Wczoraj, 27 listopada 2012 r., zakończyła się budowa obwodnicy Jędrzejowa. Kiedy droga będzie przejezdna? ‘’Liczymy, że w grudniu’’ – mówi Małgorzata Pawelec-Buras z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Blisko 8-kilometrowa trasa w ciągu drogi krajowej nr 78 pozwoli ominąć miasto od północy.  Ma aż 7 wiaduktów, 2 przejazdy pod obwodnicą i jedną kładkę dla pieszych. Kosztowała 212 mln zł, w tym dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej wyniosło ponad 110 mln.
Za kilka dni maszyny zjadą też z placu budowy obwodnicy Jarosławia. Droga zostanie otwarta w grudniu. Za 368 mln zł powstało ponad 11 km drogi, a na niej aż 6 wiaduktów i 2 mosty.
Także Kurozwęki, niewielka miejscowość w Świętokrzyskiem, wkrótce pozbędą się tranzytu. Dzisiaj droga krajowa nr 765 przecina rynek i biegnie pod oknami szkoły podstawowej. To wkrótce się zmieni. Na budowie obwodnicy i przy poszerzeniu drogi 765 poza miejscowością trwają ostatnie prace. Powinny zakończyć się do końca listopada.
Gotowa jest już obwodnica Frampola na Lubelszczyźnie. Ma 4,4 km i kosztowała prawie 49 mln zł. – Trwają odbiory techniczne, droga zostanie być może otwarta jeszcze w tym roku – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik lubelskiej GDDKiA.
W najbliższych dniach ma zakończyć się też budowa obwodnicy Olecka. Droga będzie miała 7,6 km. Pozwoli wyprowadzić ruch poza centrum miasta. Usprawni też dojazd do przejścia granicznego z Obwodem Kaliningradzkim w Gołdapi.
Program Rozwój Polski Wschodniej to 27 projektów drogowych. Większość z nich to obwodnice. Działają już obwodnice Ełku, Kolbuszowej, Mrągowa, Przemyśla, a także Trasa Generalska w Białymstoku. Trwają budowy kolejnych obwodnic: Hrubieszowa, Końskich, Mielca, Stawisk i Szczuczyna. Wkrótce rozpocznie się budowa obwodnicy Bargłowa Kościelnego.

(Żródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego)