Cała treść

Podsumowanie sezonu systemu Veturilo

Veturilo – to krótkie słowo w języku esperanto oznacza rower. Ale to także nazwa warszawskiego systemu rowerowego, który w 2012 r. wywołał istną rewolucję na warszawskich ulicach. Dlatego w związku z zakończeniem sezonu rowerowego podsumowano pierwsze pięć miesięcy działania systemu. ‘’System okazał się sukcesem. Obecnie mamy 69 stacji (w tym 11 systemu Bemowo Bike) w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie i na Bemowie. Docelowo mamy je podwoić.’’ – podkreśliła podczas konferencji Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walt.  ‘’W marcu 2013 r. system rozszerzy się na Śródmieście południowe, część Ochoty, Pragę-Północ, Pragę-Południe (Saska Kępa). Powstaną też stacje finansowane przez inwestorów prywatnych’’. – dodała.
W systemie Veturilo aktywnych jest obecnie 47,5 tys. osób. Do tego należy doliczyć ponad 9 tys. użytkowników w systemie Bemowo Bike. Najwięcej użytkowników mieszka w stolicy. Zdarzają się także osoby z tak dalekich krajów jak Chiny, Korea Południowa, Izrael czy Australia.
Najpopularniejszymi miejscami są:
– Metro Centrum / rejon Rotundy;
– Krakowskie Przedmieście / Traugutta;
– Metro Imielin / Ratusz urzędu dzielnicy Ursynów.
W trakcie konferencji dyrektor ZTM Leszek Ruta podpisał dwa porozumienia z inwestorami prywatnymi w sprawie otwarcia stacji przy Galerii Mokotów i przy Poleczki Business Park.
Ponowne uruchomienie systemu planowane jest na początku marca 2013 r. Otwartych zostanie 70 nowych stacji, a na ulicach pojawi się dodatkowych 1100 rowerów.
Konferencja była także okazją do przedstawienia najnowszego raportu rowerowego za rok 2012. ‘’Mamy w Warszawie 340 km dróg rowerowych. Oznacza to wzrost o 30 km od ostatniego roku. Gęstość sieci 0,66 km/1km2 powierzchni miasta. Największy wskaźnik sieci występuje w dzielnicy Śródmieście – 2,03 km/1km2, zaś najmniejsza w Rembertowie – 0,06  km/1km2.’’ – zaznaczył Mieczysław Reksnis – dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji Ratusza.
Niezmiennie od kilku lat najdłuższą sieć dróg rowerowych posiada dzielnica Mokotów (ok. 45km), a niewiele mniejszą mają Bielany (ok. 41km).

(Źródło: Urząd m. st. Warszawy)