Cała treść

Waży, mierzy i fotografuje

Na wojewódzkich drogach działa już system wstępnego ważenia pojazdów,  który wyłapuje przeciążone tiry. Dzięki realizacji inwestycji zmodernizowane trasy nie będą narażone na zniszczenie. Poprawia się także bezpieczeństwo. ‘’Modernizacja i remonty dróg realizowane z myślą o poprawie bezpieczeństwa i komfortu podróżowania kosztują miliony złotych. Ich efekty mogą szybko zostać zaprzepaszczone jeśli trasy będą rozjeżdżane przez zbyt ciężkie pojazdy. Dzięki instalacji systemu chronimy drogi przed degradacją’’ – mówi marszałek Piotr Całbecki.
System tak zwanej preselekcji przede wszystkim pomaga skutecznie wyłapywać przeciążone pojazdy. Każdy pojazd jadący drogą zostaje zważony dzięki specjalnej listwie wbudowanej w nawierzchnię, a następnie sfotografowany przez kamerę zainstalowaną na bramownicy zamontowanej nad jezdnią. Przetworzone dane docierają do inspektorów transportu drogowego. Jeśli zachodzi podejrzenie, że tir jest przeciążony pojazd taki zostaje zatrzymany i jeszcze raz zważony na legalizowanym urządzeniu. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych nacisków na oś kierowca musi liczyć się z mandatem.
Na razie systemem objęte są: droga wojewódzka nr 251 (Inowrocław-Żnin), droga wojewódzka nr 241 (Nakło-Kcynia-Wągrowiec) i droga wojewódzka nr 552 (otaczająca od północy Toruń). Cała inwestycja kosztował 2,2 mln zł. Zdecydowana większość środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (1,87 mln zł).
Drogi objęte systemem preselekcji:

  • droga wojewódzka nr 241– Kcynia;
  • droga wojewódzka nr 251 – Kościelec;
  • droga wojewódzka nr 552 – Papowo Toruńskie.

 

(Źródło: ZDW w Bydgoszczy)