Cała treść

Toruński rower miejski

Miasto chce, aby bezobsługowa wypożyczalnia rowerów ruszyła w Toruniu w 2013 roku. Planowanych jest około 150 rowerów zlokalizowanych na stacjach w całym mieście. W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 160 tys. zł. ‘’Rozpoczynamy wyścig po rowery’’ – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. ’’Chcielibyśmy by pierwszy sezon był w 2013 roku i podejmujemy taką próbę. Wszczynamy procedury przygotowawcze. Pójdziemy w ślady takich miast jak Wrocław, Poznań, Opole czy Warszawa i będziemy chcieli przeprowadzić to w formie udziału finansowego miasta z dopłatą ze strony miasta do prowadzenia tej działalności na terenie Torunia. Mamy zabezpieczone środki finansowe w wysokości 160 tys. zł. Projekt dotyczy czterech sezonów. Podczas prac współpracować będziemy ze Stowarzyszeniem Rowerowy Toruń.’’
W mieście może znajdować się 10 – 20 stacji rowerowych będących praktycznie automatycznymi parkingami rowerowymi z 150 – 300 stojakami, w których będzie można pobrać i oddać około 150 rowerów.
Rower będzie można wypożyczyć i oddać z dowolnej stacji. Specjalny system informatyczny zadba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Aby zachęcić użytkowników do korzystania w większości systemów pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne. Jeśli czas ten zostanie przekroczony, system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu. Rower będzie można wypożyczyć po zarejestrowaniu się w serwisie oraz dokonaniu niezbędnych opłat.  Płatności mogą być dokonywane za pośrednictwem strony internetowej (przelewy) oraz bezpośrednio w stacji rowerowej kartami płatniczymi oraz zbliżeniowymi.
Przykładowe opłaty za wypożyczenie:
Jednorazowa zwrotna opłata inicjalna – 20 zł
1 – 20 minut – 0 zł
21 – 60 minut – 1 zł
druga godzina – 3 zł
trzecia godzina – 5 zł
czwarta i każda kolejna godzina – 7 zł
‘’W wielu miastach, gdzie funkcjonują już wypożyczalnie, rowery stały się alternatywną formą transportu’’ – mówił dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Jarosław Więckowski. ‘’Chcemy, żeby stacje, gdzie będzie można wypożyczyć rowery, znajdowały się w różnych częściach miasta, a także np. przy galeriach handlowych.’’
Finansowanie projektu zostało rozłożone na lata 2013-2016. W budżecie Gminy Miasta Torunia, zabezpieczono środki na realizację tego zadania:
160 tys. zł na 2013 rok
30 tys.  zł na 2014 rok
230 tys. zł na 2015 rok
160 tys. zł na 2016 rok.
Ponadto miasto będzie się starało pozyskać środki unijne na dofinansowanie tego zadania.

(Źródło: Urząd Miasta Torunia)