Cała treść

Zmiany w rzeszowskim taborze

W Rzeszowie już jest pierwszy z autosanów, które miasto kupiło dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwój Polski Wschodniej. Nowych autobusów – autosanów i mercedesów – będzie w sumie osiemdziesiąt. Samych Autosanów Sanity będzie 20. Mają 10,5 metra długości, troje drzwi i mieszczą koło stu osób. Na razie trwa odbiór techniczny samochodu. Trzeba go ubezpieczyć, zainstalować kasowniki i zarejestrować.
Takich pojazdów w Rzeszowie będzie dwadzieścia.  Rzeszów kupił też 60 jednoczłonowych samochodów Mercedes Citaro. 30 z nich jeździ na olej napędowy, a 30 na gaz. Połowa z nich już wozi pasażerów. Wszystkie autobusy zjawią się w mieście do końca marca 2014 roku.
Projekt „Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic” to nie tylko nowe pojazdy, ale też przebudowa przystanków, pętli i aż 11 skrzyżowań. Zostaną też udrożnione trasy wlotowe (ul. Podkarpacka, Lubelska, Rejtana, Wyzwolenia). 6 km nowych buspasów ułatwi poruszanie się autobusami.
Rzeszowski projekt przewiduje również stworzenie systemu informatycznego, który wspomoże zarządzanie autobusami. Za innowacyjność techniczną i technologiczną otrzymał on  statuetkę Innowacyjność w transporcie
Projekt zakończy się w styczniu 2015 roku. Pochłonie ponad 415 mln zł, dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej wyniesie 311,1 mln zł.

(Źródło: MRR)