Cała treść

Płock – im dalej tym szybciej

Jak obecna zima wpływa na sytuację drogową w Płocku? Sprawdzali to specjaliści z serwisu Korkowo.pl, którzy zbadali średnie prędkości osiągane przez kierowców z tego miasta. Efekt – po Płocku jeździ się szybciej niż w Toruniu czy Olsztynie. W ścisłym centrum (0-2 km) Płocka średnia prędkość pojazdów wynosi 32 km/h. Wystarczy jednak oddalić się od centrum o 2-5 kilometrów aby prędkościomierze wskazały wartości wyższe o 10 kresek (czyli ok. 42 km/h). W obszarze położonym 5-10 kilometrów od centrum miasta, średnia szybkość samochodów oscyluje wokół 55 km/h. Jeszcze szybciej, bo z prędkością 61 km/h poruszają się kierowcy znajdujący się w odległości od 10-15 kilometrów od centrum.
Analogicznemu badaniu poddano średnie prędkości także w innych miastach. Wynik Płocka na tle innych miast plasuje się gdzieś w środku stawki. Dla przykładu: średnia prędkość w ścisłym centrum (0-2 km) Torunia wynosi ok. 28 km/h, w przypadku Olsztyna jest to 30 km/h. Znacznie lepszy wynik  osiągnął tej zimy Lublin: 36 km/h w ścisłym centrum.
Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum miasta i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w grudniu 2012. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.
W tym miejscu warto przypomnieć  także, że Gmina-Miasto Płock w kwietniu 2012 r. udostępniła za pośrednictwem strony internetowej Miejskiego Zarządu Dróg system monitoringu wizyjnego KorkoNET. Płocki system „KorkoNET” obejmuje w sumie 32 punkty kamerowe, z których każdy składa się z cyfrowych kamer oraz dodatkowego, niezbędnego osprzętu transmisyjnego. Obraz z kamer systemu jest prezentowany z prędkością około 12,5 kl/sekundę dla każdej z kamer i jest obrazem dynamicznym.
Obrazy są udostępniane w formacie i rozdzielczości umożliwiającej ich publikację w publicznej sieci Internet w rozdzielczości 640×480 pixeli. W ciągu dnia jest możliwy odbiór obrazów kolorowych, w nocy czarno-białych. Dzięki systemowi kamer rozmieszczonych na kilkunastu ulicach i skrzyżowaniach można on-line monitorować sytuację komunikacyjną w newralgicznych punktach miasta.
Dzięki współpracy MZD z Katolickim Radiem Płock informacje o utrudnieniach w ruchu na bieżąco są podawane kierowcom, na częstotliwości 104,3FM, w radiowych serwisach drogowych KRP pod nazwą  „Korkoomijacz.” Ogólnodostępny i całkowicie bezpłatny dla użytkowników płocki system monitoringu wizyjnego KorkoNET obsługuje firma Petrotel.
Dla wygody mieszkańców MZD udostępnia także “Oficjalny serwis zimowego utrzymania dróg w Płocku”. Funkcjonuje także system MZD-SMS INFO, za pomocą którego mieszkańcy miasta otrzymują codziennie na swoje telefony komórkowe informacje o utrudnieniach drogowych i pracy fotoradaru Straży Miejskiej na terenie Płocka.

(Źródło: MZD w Płocku)