Cała treść

Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach wystartuje wiosną

Najnowocześniejsze obecnie w Polsce Centrum Sterowania Ruchem mieści się w Gliwicach na drugim piętrze zmodernizowanego budynku przy ul. Płowieckiej 31. Wystartuje pod koniec wiosny. W okolicach maja lub czerwca w Gliwicach uruchomiony zostanie system zarządzania ruchem ulicznym. Obejmie on 60 skrzyżowań wyposażonych w sygnalizacje świetlne. System pozwoli zoptymalizować ruch w mieście i zapewni kierowcom bardziej płynny przejazd w krótszym czasie. Każde zdarzenie drogowe w obrębie skrzyżowań monitorowane będzie 24 godziny na dobę.
‘’Obraz z kamer miejskiego monitoringu, zainstalowanych na skrzyżowaniach wyposażonych w sygnalizacje świetlne, trafi m.in. do nowo powstałego Centrum Sterowania Ruchem (CSR). Jego pracownicy będą mogli reagować na bieżąco np. na tworzące się zatory uliczne’’ – zapowiada Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
Generowane w CSR dane o korkach i innych utrudnieniach drogowych będą wyświetlane na ledowych tablicach informacyjnych o zmiennej treści. Kierowcy znajdą je przy ulicach: Jana Pawła II, Pszczyńskiej, Rybnickiej, Tarnogórskiej, Toszeckiej (w rejonie ul. Świętojańskiej), Orlickiego (między skrzyżowaniem z ul. Portową a ul. Prymasa Wyszyńskiego) i Chorzowskiej (przy skrzyżowaniu z DK 88). Warto dodać, że na ledowych ekranach pojawiać się będą również najistotniejsze informacje pogodowe pochodzące ze stacji meteo zamontowanej przy Nowym Świecie.

(Źródło: UM Gliwice)