Cała treść

Nowoczesna komunikacja miejska w Płocku

Zakup siedmiu nowoczesnych autobusów oraz instalacja systemu informacji pasażerskiej i wiat przystankowych z systemem monitoringu to główne założenia projektu modernizacji komunikacji miejskiej w Płocku. Mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z nowych usług w komunikacji miejskiej już od maja 2014 r. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego inwestycja otrzymała ponad 8,2 mln zł unijnego dofinansowania. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
‘’Cieszę się z podpisywanej umowy na zakup nowoczesnego taboru komunikacyjnego, tym bardziej że będzie to już drugi projekt z tego zakresu realizowany w Płocku. Można śmiało powiedzieć, że te inwestycje stanowią początek zintegrowanego zarządzania nowoczesną komunikacją miejską skoncentrowanego na efektywności energetycznej i ekologii’’ – podkreślił marszałek Adam Struzik. – ‘’Gratuluję władzom Płocka realizacji tak wielu projektów współfinansowanych przez Unię Europejską, wpływających w widoczny sposób na poprawę życia mieszkańców i na pozytywny wizerunek miasta. Myślę, że dotychczasowe sukcesy pozwalają mieszkańcom Płocka z nadzieją patrzeć na zbliżającą się perspektywę finansową 2014-2020. Zachęcam już dzisiaj do rozpoczęcia przygotowywania projektów na nową agendę’’ – dodał.
Zakup taboru transportu publicznego
Projekt zakłada zakup siedmiu nowoczesnych autobusów o długości 11,5-12,5 m. Dwa wyposażone będą w silnik zasilany olejem napędowym, a pięć kolejnych przystosowanych będzie do zasilania biopaliwem (paliwem ekologicznym). Autobusy będą spełniać europejskie normy emisji zanieczyszczeń (co najmniej Euro 5) oraz będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (niskopodłogowe na całej długości, z wszystkimi wejściami bezstopniowymi, z miejscem do przewozu osób na wózku inwalidzkim, wyposażone w systemy informacji dźwiękowej dla niedowidzących i niewidomych).
Instalacja systemu dynamicznej informacji pasażerskiej
System to elektroniczna i zmieniająca się w zależności od natężenia ruchu informacja o kursowaniu autobusów, wyświetlana na tablicach informacyjnych. Składał się będzie z urządzeń podających lokalizację pojazdu, serwera przetwarzającego z odbiornikiem, tablic informacyjnych o zmiennej treści na przystankach oraz systemów wymiany danych. Tablice będą posiadać minimum sześć wierszy. Na pierwszych będą wyświetlać się informacje o najwcześniejszych przyjazdach na dany przystanek, ostatnia jest zarezerwowana do komunikacji z pasażerami i będzie można na niej wyświetlać np. informacje o planowanych zmianach rozkładów, datę i czas oraz informacje o ważnych wydarzeniach w mieście.
W obrębie wiat przystankowych ustawionych zostanie także osiem tablic informacyjnych, elektronicznych, dwustronnych i dwanaście tablic jednostronnych. Łącznie do montażu systemu dynamicznej informacji pasażerskiej zostanie przystosowanych dwadzieścia nowych wiat przystankowych zlokalizowanych w wyznaczonych punktach na terenie Płocka. Wiaty będą wyposażone w gabloty informacyjne: dwustronne, podświetlane, montowane na ścianach bocznej lub tylnej – w zależności od lokalizacji wiaty.
Zakup pojazdu technicznego
Planowany jest także zakup pojazdu technicznego z silnikiem zasilanym olejem napędowym (zgodny z normą min. Euro 5), z manualną, mechaniczną, synchronizowaną skrzynią biegów. Będzie on mógł holować autobusy o masie własnej min. 18 000 kg (na sztywnym holu). Ponadto pojazd zostanie wyposażony w dodatkowe elementy m.in. system do kół zapasowych, stół warsztatowy, wyciągarkę, gniazda do awaryjnego uruchamiania autobusu itp.
Tytuł projektu: Poprawa funkcjonowania systemu transportu publicznego w Płocku
Całkowita wartość projektu: 9 769 999,57 zł
Kwota dofinansowania (EFRR i Budżet państwa): 8 295 999,64 zł
Beneficjent: miasto Płock
Działanie 5.1. Transport miejski

(Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego)