Cała treść

Cyfrowy sygnał informacji o ruchu drogowym.

Firma Mediamobile rozpoczęła pilotażową transmisję informacji o ruchu drogowym w Polsce, poprzez radiowy sygnał cyfrowy. Jest on nadawany obecnie w Warszawie i Kielcach, przez Polskie Radio, we współpracy z operatorami sieci nadawczych – Emitel oraz Info-TV-Operator. Mediamobile jest jednym z pierwszych i największych operatorów serwisów o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym. Usługi firmy od lat są dostępne dla kierowców w urządzeniach nawigacyjnych, poprzez sygnał w paśmie FM, w technologii RDS-TMC. Firma działa we Francji, Szwecji, Finlandii, Norwegii i w Polsce, pod komercyjnym znakiem towarowym V-Traffic. Mediamobile wchodzi w skład francuskiej grupy TDF, europejskiego lidera w dziedzinie telekomunikacji, systemów satelitarnych i transmisji radiowych.
Nowe, multimedialne możliwości serwisów drogowych.
W odróżnieniu od sygnału klasycznego radia analogowego technologia cyfrowa DAB+ otwiera przed nami nową, innowacyjną erę multimedialnych możliwości przekazu informacji do urządzeń nawigacyjnych. Mediamobile wykorzystuje tę okazję do stworzenia zupełnie nowej, dużo bogatszej platformy informacji o ruchu i zdarzeniach drogowych, mogących być odbieranymi jako tekst, grafika, mapy lub komunikaty głosowe.
Podczas naszego obecnego testu, używając protokołu TPEG*, nadajemy dwie grupy wiadomości: zdarzenia drogowe (TEC), obejmujące wypadki, roboty drogowe, zwężenia dróg, zamknięcia itp.; oraz informacje o płynności ruchu (TFP), czyli o korkach. Zintegrowanie tych informacji z nawigacją, pozwoli jej na dynamiczne wyznaczanie najbardziej optymalnej trasy, z pominięciem ewentualnych utrudnień.
W przyszłości, Mediamobile planuje poszerzenie zawartości komunikatów np. o takie jak: zagrożenia pogodowe, ceny na stacjach paliw, dostępność miejsc parkingowych, informacje o komunikacji publicznej i wiele innych.

(Źródło: Mediamobile)