Cała treść

Pendolino dla Łodzi

Radni przyjęli uchwałę w sprawie włączenia Łodzi w system pociągów Pendolino. Po zakończeniu remontu na odcinku pomiędzy Skierniewicami a Warszawą, czas podróży z Łodzi do Gdańska wyniósłby 3,5 godziny, co sprawia że oferta ta byłaby konkurencyjna wobec dzisiejszej długości podróży nad morze, która trwa około 6,5 godziny. Nie bez znaczenia jest fakt, że w 2015 roku na Dworcu Łódź Fabryczna zostanie oddany do użytku multimodalny węzeł komunikacyjny, który powinien poprawić konkurencyjność oferty przewozów kolejowych i zwiększyć zainteresowanie przewozami kolejowymi.
Przewodniczący Rady Miejskiej, Tomasz Kacprzak zaznaczał, że Pendolino jest uzupełnieniem Kolei Dużych Prędkości. – Co prawda KDP dzisiaj nie jest budowana, tylko w kolejnych perspektywach finansowych, ale dziś realne jest Pendolino i być może grzechem zaniechania byłoby, gdyby Rada Miejska nie podjęła w tym celu żadnych działań – mówił.
T. Kacprzak informował, że wystosowano list do prezesa PKP Intercity, a także planuje się rozmowy z parlamentarzystami Ziemi Łódzkiej, by również włączyli się w ten projekt. ”To wielka szansa dla naszego Miasta. Nie pozwólmy, aby mapa kolei była pozbawiona Łodzi” – apelował przewodniczący Rady Miejskiej.

(Źródło: Urząd Miasta Łodzi)