Cała treść

Nowe autobusy dla Warszawy

Warszawa wzbogaci się o 36 nowych autobusów. W Ratuszu podpisana została umowa przez Miejskie Zakłady Autobusowe. Nowe autobusy pojawią w Warszawie w ciągu najbliższych 20 tygodni.
‘’Już od kilku lat realizujemy strategię rozwoju komunikacji publicznej. Jednym z jej elementów jest transport autobusowy. W ostatnich latach Miejskie Zakłady Autobusowe znacznie unowocześniły swój tabor i jest on jednym z najnowocześniejszych w Europie.’’ – powiedział na uroczystości podpisania umowy Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.
W grupie 36 nowych autobusów jest 20 wozów marki Solbus o długości 10 metrów oraz 16 przegubowców Solaris Urbino 18. Wszystkie autobusy zostaną wyposażone w elektroniczny system informacji zewnętrznej i wewnętrznej, udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących, system zliczania pasażerów, informację głosową wewnętrzną i zewnętrzną, monitoring wizyjny. Po przyjeździe do stolicy będą w nich zamontowane biletomaty. Jednocześnie wraz z zakupami wycofywany jest z użytkowania starszy tabor. Są to głównie ikarusy, których obecnie pozostało 58, ale także niskopodłogowe neoplany i jelcze.
‘’Cała warszawska komunikacja, oparta o autobusy, metro, Szybką Kolej Miejską, tramwaje, jest uznawana za jedną z nowocześniejszych w Europie. W zależności od badań odsetek osób zadowolonych z komunikacji wynosi od 40% do ponad 80%, dzięki czemu udział komunikacji miejskiej w podróżach na terenie Warszawy jest bardzo duży, wynosi ok. 70%.’’– dodał J. Wojciechowicz.
Od 2007 r. spółka Miejskie Zakłady Autobusowe wzbogaciła się o 774 autobusy i jest krajowym liderem jeżeli chodzi o skalę inwestycji w tabor komunikacji miejskiej. Podpisana w zeszłym tygodniu umowa to wstęp do kolejnych inwestycji w tabor. W tym roku Miejskie Zakłady Autobusowe wzmocnią się jeszcze o kolejne kilkadziesiąt autobusów przegubowych.
W Warszawie rozpoczyna się także wielka akcja uruchomienia dostępu do internetu dla pasażerów stołecznych autobusów. Pod koniec roku będzie to największa sieć tego typu w Polsce. W najbliższych dniach testowo uruchomione zostanie urządzeń typu HOT-SPOT w 20 pojazdach Solaris URBINO10 (numery taborowe 1040-1059), realizujących przewozy z oddziału R2-Kleszczowa. Do pierwszego kwietnia planowane jest uruchomienie kolejnych 30 urządzeń. Do końca roku z internetu będzie można korzystać aż w 150 warszawskich autobusach. Urządzenia typu HOT-SPOT pozwalają pasażerom komunikacji miejskiej korzystać z internetu przy wykorzystaniu technologii wifi. Pasażerowie nie będą ponosić żadnych kosztów, dzięki współpracy z reklamodawcami pokrywającymi koszty transmisji danych.
Miejskie Zakłady Autobusowe to nie jedyna miejska spółka transportowa, która tak prężnie się rozwija. Warszawa konsekwentnie wymienia tabor komunikacji publicznej na nowoczesny, komfortowy i bezpieczny. Zrównoważony rozwój komunikacji publicznej w Warszawie to rozwój wszystkich środków transportu miejskiego jednocześnie. Widać to na stołecznych ulicach, po których jeżdżą nowe tramwaje Swingi, nowe autobusy i nowe składy Szybkiej Kolei Miejskiej, a niedługo pojawią się nowe pociągi metra Inspiro. Wszystkie te nowoczesne pojazdy zachęcają mieszkańców Warszawy do korzystania z komunikacji publicznej.

(Źródło: Urząd m.st. Warszawy)