Cała treść

Ruszył Wrocławski Rower Miejski

Nowy kolor ram, aplikacja mobilna, dwie dodatkowe stacje wypożyczania rowerów, to tylko niektóre z nowości w kolejnym – trzecim już – sezonie Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie dokładnie 200 pojazdów.
Od 1 marca działa 31 stacji WRM. “W sezonie ruszymy na pewno jeszcze co najmniej dwie stacje” – zapowiada T. Wojtkiewicz. “Powstanie stacja we współpracy z firmą Gant przy Solaris Park na ul. Racławickiej oraz stacja przy Hali Stulecia” – dodaje. Kwestia kolejnych stacji uwarunkowana jest prowadzonymi rozmowami ze sponsorami.
Do dyspozycji cyklistów jest także nowa mobilna aplikacja do pobrania za darmo na urządzenia z systemem operacyjnym IOS i Android. Przyspieszy i ułatwi to wypożyczanie rowerów. “Chcemy także organizować we współpracy z biurami podróży rowerowe zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem” – mówi T. Wojtkiewicz.
“Wrocławski Rower Miejski to bardzo ważne ogniwo w łańcuchu komunikacji w naszym mieście” – przekonuje Daniel Chojnacki, oficer rowerowy w Urzędzie Miasta. “Widać to szczególnie na skrzyżowaniach linii tramwajowych, gdzie ulokowane są stacje WRM – pasażerowie często przesiadają się właśnie na rowery aby dalej na dwóch kółkach kontynuować podróż” – dodaje.
Cena wypożyczenia nie ulegnie zmianie. Pierwsze 20 minut przy każdorazowym wypożyczeniu jest darmowe, następnie do godziny użytkowania cena wynosi 2 zł, a każda następna godzina to koszt 4zł. Aby zostać użytkownikiem należy wpłacić minimum 1zł opłaty inicjalnej podczas rejestracji. W praktyce wpłacając 1zł opłaty inicjalnej można jeździć na rowerach każdorazowo do 20 minut za darmo.
Rowerem miejskim można przemieszczać się tylko na terenie miasta. Maksymalny czas wypożyczenia to 12 godzin. Rowery można zwrócić (i wypożyczyć) w dowolnej stacji WRM (nawet jeśli nie ma wolnego stojaka na rower, są zaprojektowane specjalne stalowe ucha do przypięcia roweru).
W ubiegłym roku z systemu skorzystało ponad 39 tys. wrocławian, rowery wypożyczono prawie 160 tys. razy, co daje sumę ponad 271 tys. wypożyczeń od początku działania WRM w mieście.
We wszystkich systemach Nextbike, które działają dziś w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Opolu zarejestrowało się blisko 110 tys. użytkowników, którzy rowery wypożyczyli ponad 704 tys. razy.
Warto przypomnieć, że wypożyczalnie rowerów obsługiwane przez Nextbike działają w wielu krajach Europy i świata a w Polsce w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Opolu. Wszystkie systemy, niezależnie od położenia geograficznego, są ze sobą kompatybilne. A to oznacza, że ich użytkownicy mogą wypożyczać rowery w dowolnym mieście na świecie, w którym działają wypożyczalnie takie jak we Wrocławiu.

(Źródło: Urząd Miejski Wrocławia)