Cała treść

Konferencja CeBIT 2013 Road Show

Szanse na rozwój polskiego przemysłu IT/ICT, możliwości eksportowe dla firm i ich innowacji oraz perspektywy cyfryzacji Polski do roku 2020 to główne zagadnienia konferencji CeBIT 2013 Road Show. Spotkanie z udziałem ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego oraz wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana odbyło się 9 maja 2013 r. w MG.
W opinii wicepremiera Janusza Piechocińskiego Polska – tegoroczny kraj partnerski targów CeBIT – pokazała jak wiele ma do zaoferowania na międzynarodowym rynku nowoczesnych technologii. ’’Na targach zaprezentowało się blisko 200 wystawców. Stoiska polskich firm, instytucji publicznych, klastrów, parków technologicznych, ośrodków badawczych i naukowych, specjalnych stref ekonomicznych udowodniły, że nasze innowacje skutecznie konkurują ze światowymi trendami’’ – powiedział szef resortu gospodarki.
Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan zaznaczył, że przemysł ICT tworzy w Polsce blisko 1,6 tys. dużych firm, 8,5 tys. spółek, a także 51 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą typu e-commerce. ‘’Ministerstwo Gospodarki promuje polską informatykę, która jest naszą specjalnością eksportową. Polskie rozwiązania z zakresu hardware, software i business intelligence są na światowym poziomie. Nasi programiści, graficy, deweloperzy są z kolei świetnymi i docenianymi specjalistami’’ – argumentował.
W trakcie debaty nt. recepty na sukces na międzynarodowych rynkach szef resortu MG podkreślił, że w procesie budowania pozycji firmy istotne jest współdziałanie pomiędzy przedsiębiorcami i administracją, a przede wszystkimi korzystanie z doświadczeń innych uczestników rynku. ‘’Wspólnie opracowujemy priorytety rozwoju w zakresie e-gospodarki. Na poziomie politycznym, administracyjnym i biznesowym weryfikujemy źródła wsparcia przedsiębiorców, zarówno w ramach regionalnych programów operacyjnych, resortowych i branżowych programów promocji, a wreszcie całościowych strategii na rzecz rozwoju innowacji’’ – dodał. Obok wicepremiera Janusza Piechocińskiego w debacie wzięli udział Janusz Filipiak, prezes firmy Comarch SA, oraz Adam Góral, prezes Asseco Poland SA.
Podczas konferencji odbyła się uroczystość nadania orderów i odznaczeń za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej, za działalność na rzecz polskiego sektora technologii informatycznych i komunikacyjnych oraz za zasługi w działalności społecznej oraz popularyzowaniu nowoczesnych technologii informatycznych.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wręczył je sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Olgierd Dziekoński.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali:

  • Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra administracji i cyfryzacji ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji;
  • Jarosław Mojsiejuk, członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji;
  • Tomasz Sielicki, członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Brązowym Krzyżem Kawalerskim odznaczeni zostali:

  • Sławomir Chabros, członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji;
  • Zbigniew Główka, prezes firmy SKG SA;
  • Jarosław Kowalski, członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji;
  • Jacek Łęgiewicz, członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji;
  • Michał Rogalski, członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji;
  • Krzysztof Żuk, członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Partnerami konferencji CeBIT 2013 Road Show były: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Instytut Łączności.

(Źródło: Ministerstwo Gospodarki)