Cała treść

Europejski Bank Inwestycyjny podwyższa finansowanie dla PKP Intercity na zakup pociągów wysokiej prędkości

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podwyższa finansowanie dla PKP Intercity z 224 mln EUR do 342 mln EUR na zakup 20 nowoczesnych pociągów wysokiej prędkości oraz na budowę centrum serwisowego w Warszawie. Zwiększając wysokość kredytu, Bank chce zapewnić płynną realizację przedsięwzięcia poprzez wykonanie planu finansowego projektu.
Szybkie połączenia pasażerskie będą dostępne od grudnia 2014 roku na trasie pomiędzy Gdynią, Warszawą i Krakowem/Katowicami. Ten odcinek jest częścią transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) łączącej Gdańsk, Warszawę, Brno/Bratysławę i Wiedeń. Szybka kolej przewidziana jest następnie na trasie do Gliwic przez Katowice, do Wrocławia przez Opole i do Rzeszowa przez Tarnów.
Europejski Bank Inwestycyjny zachęca do korzystania z transportu kolejowego. Dlatego 20 nowych pociągów ma zapewnić pasażerom oszczędność czasu oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu. Będą mogły osiągnąć prędkość do 250 kilometrów na godzinę, a jeden skład ma pomieścić około 400 pasażerów. Budowane już zaplecze techniczne znajduje się na terenie przeznaczonym na inwestycje kolejowe w pobliżu warszawskiego Grochowa.
Nowoczesne pociągi współfinansowane przez Europejski Bank Inwestycyjny są skonstruowane zgodnie ze standardami europejskimi w zakresie bezpieczeństwa pasażerów, emisji hałasu oraz dostępu dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zastąpią ponadto przestarzały sprzęt, mający średnio powyżej 20 lat.
Zwiększone wsparcie dla PKP Intercity jest uzupełnieniem innego kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dzięki któremu modernizowana jest linia E65 z Warszawy do Gdyni, na której będą jeździć nowe pociągi.

(Źródło: Komisja Europejska)