Cała treść

Ruszył krakowski rower miejski – KMK Bike

Wczoraj, po kilku tygodniach testów, udostępniony został użytkownikom system KMK Bike – czyli krakowskie wypożyczalnie rowerów miejskich. Początkowo działać będą trzy stacje rowerowe – przy Wawelu, Błoniach i na placu Wszystkich Świętych. Żeby skorzystać z publicznych jednośladów wystarczy się zarejestrować w systemie i wpłacić minimum 20 zł na swoje konto.
Operatorem systemu jest Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który z sieci wypożyczalni rowerów miejskich chce stworzyć nową gałąź Komunikacji Miejskiej w Krakowie. System z roku na rok ma się rozwijać i powiększać o nowe stacje. Przygotowywane są również nowe funkcjonalności – m.in. wypożyczenie roweru za pomocą Krakowskiej Karty Miejskiej i karty płatniczej.
ZIKiT wypożyczalnie rowerów przejął na wiosnę tego roku, po nieudanej przygodzie z ostatnim operatorem, rzeszowską firma Roweres. Władze miasta postanowiły, że nie będą wyłaniać nowego partnera prywatnego i poprowadzą wypożyczalnie samodzielnie. Do drugiej połowy maja 2013 roku trwały szeroko zakrojone testy nowego systemu. Wspólnie z krakowską firmą Astor i stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów przygotowywany był od zera nowy, autorski, system wypożyczeń.

(Źródło: Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie)