Cała treść

Ruszyły przetargi na ponad 700 km dróg ekspresowych

‘’Jest to dla nas chwila szczególna. Po decyzji Rady Ministrów dzisiaj już przystępujemy do jej realizacji’’ – powiedział Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak informując o ogłoszeniu przetargu na realizację drogi ekspresowej S7 Nidzica – Napierki. Budowę 22,7 km odcinka S7 umożliwiło przyjęcie przez Radę Ministrów, na wniosek Ministra Transportu, załącznika nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Zmiana ta otwiera możliwość ogłoszenia przetargów na budowę ponad 700 km dróg ekspresowych o wartości przekraczającej 35 mld złotych. ‘’Poszerzyliśmy krajowy plan o inwestycje, które są pierwszym etapem realizacji nowej perspektywy budżetu unijnego, żeby szybko i sprawinie przystąpić do realizacji nowych inwestycji drogowych. Żeby nie było nowej dziury inwestycyjnej, przyjęliśmy we wtorek na Radzie Ministrów załącznik do obecnie realizowanego Krajowego Planu. Przyjęty we wtorek załącznik to tylko wstęp do nowej perspektywy budżetu unijnego’’ – powiedział Minister Sławomir Nowak.
‘’Wymiernym znakiem nowego otwarcia w inwestycjach drogowych, Programu Polska w Budowie 2.0, jest to miejsce, w którym się znajdujemy, droga ekspresowa S7 między Nidzicą a Napierkami. Dziś ogłaszamy kolejne przetargi, również na S7, miedzy Jędrzejowem a granicą województwa świętokrzyskiego oraz na dwa odcinki S3: druga jezdnia obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego i druga jezdnia obwodnicy Międzyrzecza’’ – dodał szef resortu.
Informując o najbliższych planach inwestycyjnych Minister powiedział: ‘’Do końca czerwca w sumie ogłosimy jeszcze 18 przetargów na blisko 300 km dróg ekspresowych, a do końca roku kolejne przetargi, tak aby na koniec roku ponad 50 przetargów mieć już otwartych. W przyszłym tygodniu będą ogłaszane kolejne przetargi na odcinki S7 miedzy Miłomłynem a Olsztynkiem. I tak sukcesywnie do końca roku – ponad 50 przetargów z załącznika nr 5.’’
W briefingu prasowym, zorganizowanym 5 czerwca br. na drodze krajowej nr 7 k. Napierek (woj. warmińsko-mazurskie), wzięli udział również Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas i p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Lech Witecki.
Droga ekspresowa S7 Nidzica – Napierki będzie realizowana w dwóch pododcinkach: Nidzica Północ – Nidzica Południe (9,1 km) oraz Nidzica Południe – Napierki (13,6 km). Dla tego odcinka został już przygotowany projekt budowlany i wydana decyzja ZRID (zgoda na realizację inwestycji drogowej).
Planowane lata realizacji 2014-2016.
Zakres rzeczowy:
–           droga ekspresowa o przekroju 2×2,
–           15 wiaduktów drogowych,
–           2 mosty,
–           1 przejazd gospodarczy,
–           1 przejście dla dużych zwierząt,
–           4 węzły drogowe – „Nidzica Północ”, „Nidzica Południe”, „Powierż”, „Napierki”.

 

(Źródło: MTBiGM)