Cała treść

Poprawia się jakość komunikacji miejskiej w Lublinie

Jak dotąd, dzięki realizacji projektu „Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach  Programu Rozwój Polski Wschodniej,  lubelski tabor autobusowy wzbogacił się o 90 nowych autobusów. Już niedługo komunikację w tym mieście zasilą także nowe trolejbusy.
Zakończyła się w Lublinie procedura przetargowa na zakup i dostawę 58 trolejbusów z dodatkowym napędem. 31 lipca 2012 r. została podpisana umowa z wykonawcą, który dostarczy 20 pojazdów Trollino12.  Z kolei umowa na zakup i dostawę 38 trolejbusów została podpisana w maju. Zgodnie z nią konsorcjum polsko-ukraińskie dostarczy 12-metrowe, niskopodłogowe pojazdy URSUS T701.
Trolejbusy będą posiadały dodatkowy napęd w postaci baterii akumulatorów lub silnika spalinowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojazdy będą mogły przejeżdżać przez odcinki, gdzie nie ma trakcji trolejbusowej (np. w centrum miasta na ulicach: Krakowskie Przedmieście, 3 Maja, Plac Wolności) czy w razie potrzeby być kierowane na objazdy.
Nowe trolejbusy będą wyposażone w klimatyzację, monitoring oraz automaty do sprzedaży biletów. Elementem ozdobnym wnętrza pojazdów będzie tapicerka siedzeń, opatrzona wzorem miejskim “Lublin – miasto inspiracji”.
Dostawa pojazdów przebiegnie etapowo. Pierwszych 13 trolejbusów można oczekiwać w  Lublinie już we wrześniu 2013 r. Kolejne zostaną dostarczone do połowy 2014 r., zaś ostatnia partia przyjedzie do miasta do końca marca 2015 r.
Docelowo projekt modernizacji transportu publicznego zakłada wzbogacenie taboru miejskiego o 100 autobusów oraz 70 trolejbusów. Przetargi na zakup i dostawę tych pierwszych już się zakończyły. Dostarczono już 27 autobusów przegubowych, 20 miniautobusów (pojazdy o długości 8,55 m) oraz 43 autobusy 12- metrowe (dostawa jeszcze 10 takich pojazdów nastąpi do końca sierpnia tego roku).
Tak prezentują się nowoczesne autobusy jeżdżące po ulicach Lublina
Zakup nowego taboru to nie jedyna inwestycja realizowana w ramach projektu. W związku z rozwojem trakcji trolejbusowej, powstało już 8 km nowej sieci trolejbusowej (docelowo zakłada się około 26 km). W 2013 roku została oddana trakcja trolejbusowa w al. Unii Lubelskiej i ul. Podzamcze, do końca tego roku zostaną jeszcze wybudowane trakcje w ul. Droga Męczenników Majdanka, Zemborzycka i Diamentowa oraz Bohaterów Monte Cassino.
Dodatkowo, trwają pracę nad budową Systemu Zarządzania Ruchem i Systemu Zarządzania Transportem Publicznym. Realizacja tego komponentu projektu zakończy się do połowy roku 2014.
Dzięki wszystkim tym inwestycjom znacząco poprawi się komfort podróżowania lubelskim transportem zbiorowym, ale też ograniczy niekorzystny wpływ transportu miejskiego na środowisko.
Całkowita wartość projektu rozwoju systemu lubelskiej komunikacji miejskiej wynosi powyżej 520 mln zł, z czego ponad 340 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

(Źródło: MRR)