Cała treść

Polska w czołówce europejskich państw, które w ubiegłym roku odnotowały spadek liczby zabitych na drogach

Polska znalazła się w czołówce europejskich państw, które w ubiegłym roku odnotowały spadek liczby zabitych na drogach – wynika z tegorocznego siódmego już raportu PIN, publikowanego przez pozarządową organizację European Transport Safety Council.
Jak wynika z przedstawionych w raporcie danych, 27 krajom Unii Europejskiej udało się w ubiegłym roku znacznie zredukować liczbę zabitych w wypadkach drogowych. Na czele rankingu znalazła się Malta – ilość zabitych spadła tu niemal o 50%. Na drugim miejscu uplasował się Cypr z redukcją liczby zabitych na poziomie 28%. Kolejne kraje, które znacznie obniżyły ilość zabitych na drogach to Izrael (23% ) i Dania(20%). Polska w rankingu znalazła się na 5 miejscu, ze spadkiem na poziomie 16%. Dane statystyczne z ubiegłego roku są najbardziej optymistyczne od wielu lat. Rok 2012 w porównaniu z rokiem 2011 na drogach krajów Unii Europejskich przyniósł o 16% mniej zabitych, prawie 9 proc. mniej rannych i blisko 9 proc. mniej wypadków.
Kraje w których w 2012 roku odnotowano wzrost śmiertelności na drogach to Szwajcaria , Luksemburg, Litwa i Rumunia.
Raport PIN został zaprezentowany 17 czerwca w Brukseli podczas siódmej dorocznej konferencji, organizowanej przez European Transport Safety Council (www.etsc.eu). Podczas tej samej konferencji doroczną nagrodę PIN za wyjątkowo osiągnięcia na polu bezpieczeństwa ruchu drogowego otrzymała Dania. Duńczykom w latach 2001-2012 udało się zmniejszyć liczbę zabitych na drogach o 59 %.
Raport znajduje się tutaj.

(Źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)