Cała treść

Przetargi na ponad 66 km dróg

Postępowania na budowę ponad 66 km nowych dróg ekspresowych ogłosiła w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dzięki temu przybędą trzy kolejne odcinki S3 oraz odcinki drogi ekspresowej S7. Od początku roku do dziś GDDKiA ogłosiła już 16 przetargów na 189 km nowych dróg ekspresowych.
Ogłoszone 21 czerwca br. przez GDDKiA postępowania dotyczą odcinków dróg w województwie lubuskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim.
Droga ekspresowa S3 powiększy o odcinki:  Sulechów (w.Kruszyna) – Zielona Góra Północ  (13,4 km), Zielona Góra Północ – w. Niedoradz (13,3 km), w. Niedoradz – DW nr 283 (17,3 km).
Droga ekspresowa S7 zostanie wydłużona zaś o odcinki: Ostróda Północ – Ostróda Południe wraz z obw. Ostródy (dk16) o długości 18,3 kilometra oraz ponad 4,5 km krakowskiego odcinka od węzła Igołomska (dk79) do węzła Christo Botewa (Rybitwy).
Odcinek S7 w województwie warmińsko-mazurskim, na który ogłoszono dziś postępowanie,  jest kolejnym ogłoszonym w tym roku przez oddział GDDKiA w Olsztynie uzupełniającym drogę ekspresową na trasie Warszawa-Gdańsk. Po wybudowaniu tego fragmentu kierowcy ekspresowo pojadą już z Ostródy aż do Elbląga.
Postępowanie ogłoszone przez GDDKiA oddział w Krakowie to bardzo ważny fragment drogi ekspresowej S7 będący uzupełnieniem wschodniej obwodnicy Krakowa. Ruch tranzytowy z drogi krajowej nr 79 będzie mógł przenieść się na nową ekspresową drogę, którą kierowcy dojadą do autostrady A4 bez konieczności wjeżdżania do miasta. Usprawni to tranzyt, skracając czas przejazdu od kilku do kilkunastu minut i poprawi bezpieczeństwo.
Do końca tego roku ogłoszonych zostanie jeszcze 38 postępowań na ponad 540 kilometrów. Wśród nich będą pozostałe odcinki S3 w województwie dolnośląskim dzięki czemu  zachodnia część kraju uzyska ekspresowe połączenie od Szczecina do granicy z Czechami.

(Źródło: GDDKiA)