Cała treść

Samochody trują bardziej niż autobus

Co zrobić, żeby korki były mniejsze? Przesiąść sie z samochodu do autobusu lub tramwaju. Podczas happeningu na ulicy Lema w Krakowie, zorganizowanego w piątek 20 września w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu można było zobaczyć ile miejsca zajmuje jeden przegubowy autobus, a ile ok. 160 samochodów osobowych.
Prawie 700 metrów. Tak długi jest sznur 153 samochodów osobowych. Tymczasem autobus przegubowy, do którego może wejść aż 160 osób ma jedynie 18 metrów długości. ‘’Często zastanawiamy sie, skąd na naszych ulicach biorą sie korki. Eksperyment z porównaniem, ile miejsca zajmuje ponad 150 samochodów, a ile jeden autobus miejski, przynosi odpowiedź. Gdyby osoby, które często pojedynczo podróżują po Krakowie osobówkami przesiadły sie do autobusu czy tramwaju, korki na pewno byłyby mniejsze’’ – mówił Wiesław Starowicz, podczas happeningu zorganizowanego w Krakowie.
W ramach miejskiej akcji można było też zobaczyć, ile spalin emituje jeden autobus miejski, a ile 153 samochody. Jak nietrudno sie domyślić, autobus jest kilkadziesiąt razy bardziej ekologiczny!
Przypomnijmy, że tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w ramach którego zorganizowano happening na ulicy Lema w Krakowie, odbywały się pod hasłem „clean air – it’s your move!”. Myślą przewodnią organizowanych przedsięwzięć jest promocja działań na rzecz czystego powietrza w miastach.

(Źródło:  MPK Kraków)