Cała treść

Konkurs na najbardziej innowacyjne miasta

Zakończyło się spotkanie przedstawicieli miast Eurocities, podczas którego zainaugurowano konkurs „The Mayors Challenge” na najbardziej innowacyjne miasto europejskie. W spotkaniu uczestniczyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodnicząca stowarzyszenia Eurocities.
W spotkaniu uczestniczyli także burmistrz Nowego Jorku i założyciel Bloomberg Philanthropies Michael Bloomberg, burmistrz Londynu Boris Johnson, burmistrz Florencji Matteo Renzim.
’Miasta czasem konkurują ze sobą, ale to pozytywna konkurencja. Burmistrzowie miast są pragmatyczni i dla nich najważniejsze jest, by miasto dobrze funkcjonowało. Z jednej strony chcą, by ich innowacje były wdrażane w innych miastach, z drugiej strony często podchwytują nowe rozwiązania. Współpraca miast prowadzi nie tylko do oszczędności, ale przede wszystkim rozwija efektywność i jakość życia, z korzyścią dla mieszkańców. Rozpoczęty właśnie konkurs „The Mayors Challenge” to szansa, na powstanie i wdrożenie nowych pomysłów usprawniających funkcjonowanie miast. Mam nadzieję, że polskie miasta podejmą to wyzwanie’’ – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
Konkurs „The Mayors Challenge” polega na zgłoszeniu innowacyjnych i odważnych projektów, które pomogą rozwiązać największe problemy miast. Miasto z najlepszym pomysłem otrzyma nagrodę w wysokości 5 mln euro, kolejne 4 miasta dostaną po 1 mln euro. Założenia przedstawione w projektach powinny dotyczyć poważnych problemów społecznych i ekonomicznych, poprawy usług publicznych lub zwiększać zaangażowanie obywateli w życiu miasta. Muszą mieć także potencjał do powielania w innych miastach. Projekty mogą zgłaszać miasta, których liczba mieszkańców przekracza 100 tys. osób.
EUROCITIES to stowarzyszenie  zrzeszające europejskie metropolie. Obecnie w tej współpracy uczestniczy już ponad 140 miast z ponad 30 krajów Europy wśród których są m.in. Londyn, Lizbona, Barcelona Budapeszt, Ryga, Wilno, Wenecja, Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Poznań, Szczecin. Celem organizacji jest podkreślanie roli miast w rozwoju współczesnego świata oraz proponowanie na forum europejskim rozwiązań korzystnych z punktu widzenia metropolii. Warszawa jest członkiem EUROCITIES od 2002 r., a Hanna Gronkiewicz-Waltz jest jego przewodnicząca od listopada 2012 r. Prezydent stolicy jest pierwszą w historii organizacji reprezentantką Europy Środkowej na tym stanowisku.

 

(Źródło: Urząd m.st. Warszawy)